MŚ Londyn 2017: Najlepszy polski czempionat w historii zakończony - Włodarczyk multimedalistką wszechczasów!

Dodany 14-08-2017, 11:09, do: Lekkoatletyka,

Zakończone wczoraj w Londynie szestnaste mistrzostwa świata w Lekkoatletyce były najlepsze w historii dla polskich zawodników.

Tekst alternatywny...

Polska z dorobkiem 86 oczek (przyznawane za miejsca 1.-8.) uplasowała się na czwartej pozycji w klasyfikacji punktowej. Tak dobrego dorobku nasi lekkoatleci nie uzyskali jeszcze nigdy - lepsi od "Biało-czerwonych" byli tylko reprezentanci USA (272 pkt), Kenii (124) oraz Wielkiej Brytanii (105). W tyle zostawiliśmy m.in. takie potęgi jak Chiny, Niemcy czy Rosja (jej sportowcy startowali pod flaga neutralna). W ścisłych finałach (lokaty 1-8) startowali lekkoatleci z 66 krajów.

. Francja (68)
10. Zawodnicy pod flagą neutralną (Rosja) (56)

Jeśli chodzi o same medale, Polacy zdobyli ich, podobnie jak przed dwoma laty w Pekinie, osiem (dwa złote - Paweł Fajdek i Anita Włodarczyk, dwa srebrne - Adam Kszczot i Piotr Lisek oraz cztery brązowe - Wojciech Nowicki, Malwina Kopron, Kamila Lićwinko i sztafeta 4x400 m kobiet: Iga Baumgart, Justyna Święty, Małgorzata Hołub i Aleksandra Gaworska), co dało im ósmą pozycję w klasyfikacji medalowej. Najlepsza okazała się ekipa USA, która wywalczyła aż 30 krążków (10 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych), wyprzedzając Kenię i RPA. Warto nadmienić, że spośród europejskich ekip wyżej od Biało-Czerwonych znaleźli się tylko Francuzi (3 złote i 2 brązowe medale) oraz gospodarze, Brytyjczycy (2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy medal). W całej historii lepszy pod względem ilościowym był tylko czempionat w Berlinie (2009 r.), kiedy nasi reprezentanci dziewięciokrotnie stawali na podium.

8. Polska (2 2 4 - 8)
9. Zawodnicy pod flagą neutralną (Rosja) (1 5 0 - 6)
10. Niemcy (1 2 2 - 5)

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce. Złoto naszej młociarki, Anity Włodarczyk, pozwoliło jej oficjalnie "przeskoczyć" Roberta Korzeniowskiego w klasyfikacji polskich multimedalistów wszechczasów lekkoatletycznych mistrzostw świata i wejść na czoło owej tabeli. Polka zapewne niedługo otrzyma czwarte należne złoto za czempionat sprzed czterech lat w Moskwie. Jedyna rywalka, która wtedy pokonała nasza hegemonkę, Rosjanka Tatiana Lysenko, została przyłapana na dopingu i zdyskwalifikowana, ale przez opieszałość IAAF-u Anita nadal jeszcze oficjalnie nie została uznana mistrzynia tamtych zawodów i zapisuje się jej srebro...