Lotto Ekstraklasa: Cracovia gromi na inaugurację

Dodany 17-07-2016, 18:52, do: Ekstraklasa,

W drugim niedzielnym spotkaniu 1. kolejki Lotto Ekstraklasy Cracovia pokonała przed własną publicznością zespół Piasta Gliwice 5:1 (2:0). Bramki dla "Pasów" strzelali: dwukrotnie Covilo, Szczepaniak, Deleu oraz Marcin Budziński. Honorowego gola dla "Piastunek" zdobył Szeliga.

Cracovia przejęła inicjatywę już od samego początku spotkania. Podopieczni Jacka Zielińskiego swoje akcje napędzali głównie skrzydłami. Bardzo aktywny był nowy nowy nabytek "Pasów" Mateusz Szczepaniak, a poziomem nie odstawał od niego na drugiej stronie Erik Jendrisek. Swoją przewagę gospodarze potwierdzili już w czwartej minucie! Idealną centrę Wójcickiego wykorzystał niezawodny Covilo i mięliśmy 1:0. Nie minęło 10 minut, a "Pasy" mogły podwyższyć prowadzenie. Z prawego skrzydła piłkę dośrodkował Jendrisek, jednak w polu karnym minimalnie spóźnił się Szczepaniak. Kolejne minuty to coraz większa przewaga "Pasów". Cracovia utrzymywała się przy piłce, a Piast musiał za nią biegać. Duże emocje mięliśmy na chwilę przed upływem regulaminowych 45. minut. Najpierw w 41. minucie "Piastunki" stworzyły sobie pierwszą groźną sytuację, po której musiał interweniować Sandomierski, a trzy minuty później Cracovia wyprowadziła kolejny cios. Idealne dorzucenie piłki przez Dąbrowskiego wykorzystał Szczepaniak, który z trudnej pozycji przelobował Szmatułe i umieścił futbolówkę w siatce. Cała pierwsza połowa toczyła się pod dyktando Cracovii i na przerwę piłkarze Jacka Zielińskiego zasłużenie schodzili z zapasem dwóch bramek.

W drugą część spotkania lepiej weszły "Piastunki". To zawodnicy z Gliwic częściej utrzymywali się przy piłce i częściej gościli pod polem karnym Sandomierskiego. Jednak lekka przewaga Piasta nie trwała długo. W 62. minucie Cracovia przeprowadziła kapitalną akcję, którą w ostatecznej fazie wykończył Deleu i było już 3:0. To jednak nie był koniec strzelania przy ulicy Kałuży. Niespełna dziesięć minut później Covilo otrzymał piłkę na połowie boiska, pomknął z nią aż do 20. metra i zupełnie nieatakowany uderzył tuż obok bezradnego golkipera Piasta. Stadion po raz czwarty w tym spotkaniu wpadł w szał euforii. Wspaniałej atmosfery nie popsuła nawet bramka honorowa dla Piasta, która padła po złym podaniu Deleu. Piast grał dużo gorzej od Cracovii, i w końcówce został skarcony po raz piąty. Najpierw Szmatuła wybronił sytuację sam na sam z Wdowiakiem, jednak wobec dobitki Budzińskiego był już bez bez szans. W meczu więcej się już nie wydarzyło i Cracovia ostatecznie pokonała wicemistrza Polski minionego sezonu 5:1.

Cracovia - Piast Gliwice 5:1 (2:0)
1:0 - Miroslav Covilo (4.)
2:0 - Mateusz Szczepaniak (44.)
3:0 - Luiz Carlos Santos Deleu (62.)
4:0 - Miroslav Covilo (72.)
4:1 - Bartosz Szeliga (77.)
5:1 - Marcin Budziński (88.)

Cracovia: Grzegorz Sandomierski - Jakub Wójcicki, Robert Litauszki, Hubert Wołąkiewicz, Luiz Carlos Santos Deleu - Miroslav Covilo, Damian Dąbrowski, Mateusz Szczepaniak (74. Bartosz Kapustka), Mateusz Cetnarski (70. Tomas Vestenicky), Erik Jendrisek (83. Mateusz Wdowiak) - Marcin Budziński.

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła, Edvinas Girdvainis , Uros Korun (46. Martin Bukata), Hebert Silva Santos, Patrik Mraz - Bartosz Szeliga, Marcin Pietrowski, Radosław Murawski (75. Gerard Badia), Sasa Zivec, Michał Masłowski - Josip Barisić (46. Mateusz Mak).

Żółte kartki: Budziński, Deleu - Murawski, Korun.