Lotto Ekstraklasa: Piast i Ruch z kompletem punktów

Dodany 18-03-2017, 20:20, do: Ekstraklasa,

Pierwsze dwa sobotnie mecze 26. kolejki Lotto Ekstraklasy padły łupem klubów ze Śląska. Piast Gliwice na własnym boisku pokonał Arkę Gdynia 3:2 (1:0). Natomiast w Lubinie miejscowe Zagłębie niespodziewanie uległo Ruchowi Chorzów 0:1 (0:0).

W Gliwicach kibice byli świadkami bardzo dobrego pojedynku, trzymającego w napięciu do samego końca. Pierwszy gol mógł paść już w 28. minucie, lecz futbolówka po strzale Gerarda Badii trafiła w słupek. Dwie minuty później celniejsze oko miał Martin Bukata. Słowak przypadkowo otrzymał piłkę w polu karnym i po zwodzie uderzył pod poprzeczkę nie do obrony. Po przerwie w 54. minucie Arka wyrównała z rzutu karnego. Zdaniem sędziego Uros Korun faulował w szesnastce Rafała Siemaszko i moment później jedenastkę wykorzystał Mateusz Szwoch. W 66. minucie goście niespodziewanie objęli prowadzenie w tym meczu. Dariusz Formella idealnie wrzucił piłkę w pole karne gdzie Siemaszko strzałem głową pokonał bezradnego Jakuba Szmatułę. Radość przyjezdnych trwała zaledwie trzy minuty. Po znakomitym dośrodkowaniu Badii z lewej strony boiska Maciej Jankowski odważnym wejściem uprzedził obrońcę i głową umieścił piłkę w sieci. W 83. minucie drugą żółtą kartkę za faul tuż przed polem karnym obejrzał Marcin Warcholak. Do ustawionej piłki podszedł Badia i pięknym strzałem pokonał Konrada Jałochę. W doliczonym czasie Hiszpan mógł zdobyć jeszcze jednego gola, lecz tym razem gości uratowała poprzeczka.

Zagłębie Lubin choć miało ogromną przewagę na boisku to przegrało niespodziewanie z Ruchem Chorzów. Gospodarze mogli prowadzić już w 20 sekundzie meczu kiedy to po centrze Adama Buksy strzał z woleja oddał Łukasz Janoszka i piłka trafiła tylko w boczną siatkę. Goście odpowiedzieli w 12. minucie. Wówczas po rzucie rożnym piłka trafiła pod nogi Łukasza Monety, który huknął minimalnie niecelnie. W 24. minucie Łukasz Piątek doszedł do strzału w pole karne i... trafił piłką w głowę Michała Helika. Gdyby nie obrońca Ruchu możliwe, że oglądalibyśmy gola w tej sytuacji. Jeszcze była dobitka Filipa Starzyńskiego, ale wprost w ręce Libora Hrdlicki. Ruch jeszcze przed przerwą powinien prowadzić w tym meczu, lecz Miłosz Przybecki mając przed sobą tylko bramkarza fatalnie przestrzelił. Początek drugiej połowy to przewaga miejscowych. Ruch ograniczył się do obrony własnej bramki. Najbliżej szczęścia w 55. minucie był Janoszka, ale jego strzał nieznacznie minął celu. Niewykorzystane szanse zemściły się w 67. minucie. Idealne podanie zza obrońców otrzymał Jarosław Niezgoda i ten mocnym strzałem po ziemi pokonał Martina Polacka, który był bliski wybronienia tego uderzenia. W 70. minucie niewiele zabrakło by padł gol wyrównujący. Po uderzeniu Janoszki, Hrdlicka z problemami złapał piłkę tuż przed bramką. W 83. minucie bramkarza Ruchu wyręczył Moneta, który zdołał wybić piłkę z linii bramkowej po strzale głową Aleksandara Todorovskiego. Cztery minuty później niesamowite pudło zanotował Kamil Mazek. Były gracz "Niebieskich" otrzymał dobrą piłkę w pole karne i huknął z bliska wysoko nad bramką. Gospodarze walczyli do ostatniego gwizdka, lecz nie udało im się dziś zdobyć choćby punktu.