Zacięte starcie w Sopocie z happy endem dla gospodyń

Dodany 13-03-2017, 20:35, do: ORLEN Liga,

Walczący o uniknięcie barażów Atom Trefl Sopot zmierzył się w ramach 24. kolejki Orlen Ligi z Polskim Cukrem Muszyna. Starcie odbyło się przy rekordowo wielkiej liczącej ponad 9000 widzów publiczności, składającej się głównie z uczniów kaszubskich szkół. Młodzi fani obejrzeli długie pięciosetowe starcie z czego trzy partie toczyły się na przewagi. Jak wyglądał ten zacięty mecz?

Skuteczny atakiem mecz rozpoczęła Aleksandra Wójcik, a następnie do dwóch punktów prowadzenie Muszynianki powiększyła Maja Savić. Kolejną wymianę zakończył as serwisowy Muszynianki, po czym pięciopunktową serię zaczęły atomówki. Od tego momentu sopocianki kontynuowały pewną grę utrzymując wynik przez większość czasu korzystny dla siebie wynik. Przy stanie 12:8 o czas poprosił Ryszard Litwin. To nie wiele pomogło gdyż Atom Trefl kontynuował utrzymywanie się na przewadze. Dużą zasługę miała w tym bardzo dobra zagrywka Natalii Gajewskiej. O drugi czas, tym razem przy wyniku 15:8. poprosił szkoleniowiec Muszyny. I tym razem ten zabieg trenera nie wiele pomógł. Gospodynie wciąż dominowały. Dwoma asami serwisami popisała się Beata Mielczarek. Atomowi pomagały też same przyjezdne które nie wystrzegały się błędów. Ostatecznie bez większych problemów podopieczne debiutującego w roli pierwszego trenera Atomu Piotra Olenderka wygrały 25:19.

Lepiej w drugą partię weszły przyjezdne wypracowując sobie czteropunktową przewagę 1:5. Po utracie kolejnego punktu o przerwę poprosił Piotr Olenderek. Wznowienie gry początkowo nie przyniosło zmian, jednak po kilku akcjach odrabianie strat rozpoczęły sopocianki. Przy stanie 5:8 o czas poprosił Ryszard Litwin. To nie wiele pomogło gdyż dystans punktowy nadal się sukcesywnie zmniejszał. Taki stan rzeczy skłonił szkoleniowca zespołu z Muszyny do zmiany rozgrywającej i atakującej. Szansę pokazania się otrzymały Natasza Cikiriz oraz Aleksandra Pasznik. Ten ruch pomógł drużynie gości która ustabilizowała na pewnie czas swoją przewagę na poziomie 2-3 punktów. Sopociankom udało się zbliżyć na 13:14, jednak nie wykorzystały one szansy aby wyrównać. Od tego momentu znów dominować zaczęły zawodniczki Polskiego Cukru Muszyny. O czas przy stanie 15:20 poprosił Piotr Olenderek . Po wznowieniu gry atak skończyła Karolina Goliat, rozpoczynając szybkie odrabianie strat. Po zmniejszeniu przewagi do dwóch przerwę dla swojego zespołu wziął Ryszard Litwin. Nie wiele to pomogło gdyż Atom Trefl najpierw wyrównał a następnie wyszedł na jednopunktowe prowadzenie. Od tego momentu oba zespoły grały przy bardzo małych różnicach punktowych. Raz jedna drużyna, raz druga wychodziła na prowadzenie. Ostatecznie w walce na przewagi seta rozstrzygnęła na korzyść Atomu Monika Fedusio.

Początek trzeciej partii był bardzo wyrównany. Do stanu 5:5 gra toczyła się punkt za punkt, nikt nie był w stanie zdobyć więcej niż jednego punktu przewagi, po czym przewagę zaczęły budować zawodniczki Polskiego Cukru Muszynianki. Przy stanie 5:8 o czas poprosił Piotr Olenderek. Sopocianki rozpoczęły kolejny w tym meczu pościg za wynikiem, zakończony wyrównaniem na 12:12. Atomówki nie wykorzystały tej okazji i znów byciem na przewadze mogły cieszyć się przyjezdne. Sopociankom udało się jeszcze raz zrównać z siatkarkami z Muszyny, jednak znów nie skorzystały one z szansy. Tak jak w poprzedniej partii gospodynie zerwały się pod koniec seta do walki. Efektem była prośba o czas dla Polskiego Cukru Muszyny przy stanie 18:21. Sopocianki przegrały pierwszą akcję po wznowieniu gry, po czym serwis zepsuły przyjezdne dając kolejny impuls do walki. Efektem tego zrywu było wyrównanie na 22:22 po ataku Karoliny Goliat. O przerwę przed decydującym momentem seta poprosił Ryszard Litwin. Błędem przyjęcia zaczęły końcówkę seta Muszynianki, po czym odrobiły stratę skutecznym blokiem. Drugi czas dla swojej drużyny wziął Olendrek. Znów seta rozstrzygnęła gra na przewagi. Tym razem jednak z wygranej do 27 partii mógł cieszyć się Polski Cukier Muszynianka.

Dwa pierwsze punkty czwartej partii padły łupem Polskiego Cukru Muszynianka. Następnie długą serię ostatecznie zakończoną na pięciu punktach zaliczyły sopocianki. Z bardzo dobrej strony pokazywała się Karolina Goliat. Przerwanie serii nie powstrzymało sopocianek, które dalej szybko zwiększały przewagę. Przy stanie 7:3 o przerwę poprosił Ryszard Litiwin. Po wznowieniu gry skutecznie na siatce zagrała Monika Fedusio, szybko jednak odpowiedziała jej Aleksandra Wójcik. Przyjezdne miały problem żeby zbliżyć się chociaż do wyniku. Przy stanie 15:9 o czas poprosił Ryszard Litwin. Po wznowieniu gry trzy kolejne akcję wygrały siatkarki z południa Polski. Tym razem przerwę wziął Piotr Olenderek. Po przegraniu kolejnej akcji Małgorzatę Skorupę zmieniła Justyna Łukasik. Polski Cukier Muszyna zbliżył się na jeden punkt, jednak nie wykorzystały one swojej szansy. Mimo kolejnych okazji dopiero pod koniec seta udało się zniwelować przewagę gospodyń do zera. O czas przy stanie 20:20 poprosił szkoleniowiec Atomu. Po wznowieniu meczu gra toczyła się punkt za punkt. Znów o wyniku seta musiała zdecydować gra na przewagi. Znów lepsze okazały się siatkarki Polskiego Cukru Muszyna, które wygrały 25:27.

Od ataku po bloku rozpoczęła decydującą partię Karolina Goliat. Sopocianki utrzymywały od początku stabilną 1-2 punktową przewagę Mimo kilku okazji aby wyrównać siatkarki z Muszyny ani razu nie były w stanie przełamać prowadzenia Atomu Trefla Sopot. Przed pierwszą akcją po zmianie stron przy stanie 8:4 o czas poprosił Ryszard Litwin. Nie wiele to jednak pomogło. Mimo starań trenera i drugiego czasu siatkarki z Muszny grą pełną błędów nie były w stanie nawet zbliżyć się do Atomu. Seta skończył autowy atak. Atom Trefl Sopot wygrał set 15:9 i cały mecz 3:2.

MVP: Karolina Goliat

Atom Trefl Sopot - Polski Cukier Muszynianka 3:2 (25:19, 25:24, 25:27, 25:27, 15:9)

Atom Trefl Sopot: Gajewska, Mielczarek, Skorupa, Goliat, Fedusio, Wójcik, Kulig (libero) oraz Mras, M.Łukasik, J.Łukasik, Damaske

Polski Cukier Muszynianka: Wilk, Cvetanović, Sosnowska, Wawrzyniak, Wójcik, Savić, Medyńska oraz Cikiriz, Pasznik