Mitz letnim mistrzem Szwecji

Dodany 02-10-2012, 15:59, do: Skoki narciarskie,

W ostatni weekend w szwedzkiej miejscowości Örnsköldsvik rozegrane zostały letnie mistrzostwa Szwecji seniorów i juniorów w skokach narciarskich na skoczni normalnej. Mistrzem kraju został Alexander Mitz.

Oba konkursy rozegrano w sobotę, 29 września. W zawodach seniorów wzięło udział 9 zawodników oraz 1 kobieta - Elina Knutsson, która, z racji braku konkurencji wśród przedstawicielek swojej płci, zmuszona była rywalizować z mężczyznami. Zwycięstwo odniósł Alexander Mitz, który dzięki najdłuższemu skokowi w całym konkursie (95 metrów) w drugiej serii zdołał odrobić jednopunktową stratę do Carla Nordina, w którego ręce trafił srebrny medal. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei rekordzista kraju w długości skoku narciarskiego - Isak Grimholm, który na arenie międzynarodowej po raz ostatni pojawił się w lutym 2011 roku. W zawodach wziął także udział Josef Larsson (5. pozycja), który tego lata zakończył profesjonalną karierę.

Wyniki konkursu seniorów:
1. Alexander Mitz 86,5m i 95m (226,5 pkt.)
2. Carl Nordin 86m i 93,5m (225 pkt.)
3. Isak Grimholm 84m i 95,5m (218,5 pkt.)
4. Jakob Grimholm 81,5m i 92m (209,5 pkt.)
5. Josef Larsson 79m i 94m (203 pkt.)
6. Benjamin Larsson 78m i 89m (192,5 pkt.)
7. Erik Gundersson 81,5m i 83m (187,5 pkt.)
8. Simon Eklund 76m i 87m (184 pkt.)
9. Martin Gundersson 69m i 80m (153 pkt.)
10. Elina Knutsson 58m i 66m (94,5 pkt.)

Na podstawie wyników uzyskanych indywidualnie rozdano także medale w rywalizacji drużynowej. Tutaj złoty medal tradycyjnie już zdobyła ekipa gospodarzy - IF Friska Viljor w składzie Jakob Grimholm, Isak Grimholm i Carl Nordin. Pozostałe miejsca na podium zajęły Solleftea GIF i Holmens IF. Ciekawostką jest, że w barwach ostatniego z tych klubów medal w rywalizacji mężczyzn zdobyła wspomniana wyżej Knutsson.

Wyniki konkursu drużynowego:
1. IF Friska Viljor (Jakob Grimholm, Isak Grimholm i Carl Nordin) 653 pkt.
2. Solleftea GIF (Josef Larsson, Benjamin Larsson i Erik Gundersson) 583 pkt.
3. Holmens IF (Elina Knutsson, Simon Eklund i Alexander Mitz) 505 pkt.

W tym samym dniu rozegrano także rywalizację juniorów. Wzięło w niej udział zaledwie 4 młodych adeptów skoków narciarskich, co z pewnością nie wróży dobrze przyszłości Szwecji w tej dyscyplinie sportu. Tytuł mistrzowski zdobył Benjamin Larsson, a na podium stanęli także Erik GunderssonSimon Eklund. Ciekawostką jest fakt, że klasyfikacja wymienionej trójki w konkursie seniorów ułożyła się dokładnie tak samo.