PK w Sapporo: Elverum Sorsell zwycięzcą, Okabe drugi!

Dodany 13-01-2013, 13:40, do: Skoki narciarskie,

W niedzielę w japońskim Sapporo odbył się ostatni z zaplanowanych na ten weekend, konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Najlepszym skoczkiem okazał się Kim Rene Elverum Sorsell. Polacy zajęli dalekie pozycje.

Dla Kima Rene Elverum Sorsella jest to dopiero drugie zwycięstwo w karierze w zawodach tego typu. Ostatni raz sztuka ta udała mu się w 2010 roku w Vikersund. W niedzielę 24-latek oddał w pierwszej serii najdłuższy skok konkursu (136 metrów), który pozwolił mu zgromadzić sporą przewagę nad rywalami. 120.5 metra w serii finałowej na Okurayamie w zupełności wystarczyło do zajęcia miejsca na najwyższym stopniu podium. Ku uciesze miejscowych kibiców, na "pudle" stanął również absolutny weteran światowych skoczni - Takanobu Okabe. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni, pomimo 42 lat na karku, nadal nie składa broni w walce z utalentowaną młodzieżą. Mistrz świata z 1995 roku z Thunder Bay uzyskał 134 i 121 metrów, na domowej skoczni HS134. Największy sukces w karierze odniósł Miran Zupancic. 23-letni Słoweniec lądował na 132. i 121. metrze.

Szansę na życiowy wynik zaprzepaścił Andrzej Zapotoczny. 10. po pierwszej serii Polak (125 metrów), w finale wylądował już na 95. metrze, co spowodowało spadek o 9 miejsce w tabeli konkursu. Pierwszy i jedyny punkt w Azji zdobył Stanisław Biela. Były kombinator norweski spędził w powietrzu 112.5 oraz 86.5 metra. Jakub Kot po locie mierzącym 101 metrów zajął odległą 41. lokatę w stawce 45 skoczków.

Ostatnie miejsce zajął sobotni triumfator - Gregor Deschwanden. Szwajcar w swej próbie po mocnym podmuchu wiatru ratował się przed upadkiem.

Kolejne "drugoligowe" konkursy odbędą się już za tydzień w austriackim Bischofshofen.