PŚ w Klingenthal: Domen Prevc zwycięża, Polacy tuż za podium

Dodany 04-12-2016, 17:23, do: Skoki narciarskie,

Domen Prevc w niedzielne popołudnie odniósł swoje drugie w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Na podium znaleźli się także: Daniel Andre Tande oraz Stefan Kraft. Czwarte miejsce należało do Kamila Stocha, a tuż za nim uplasował się Maciej Kot.

Drugi raz ze zwycięstwa w Pucharze Świata cieszył się w niedzielę Domen Prevc. 17-letni Słoweniec w pierwszej serii poszybował na 140 metr, co dawało mu czwartą pozycję. W drugiej odsłonie konkursu osiągnął ponownie bardzo dobrą odległość, lądując na 141 metrze. Te dwie próby wystarczyły ostatecznie do tego, aby triumfować. Na drugiej pozycji z zaledwie 0.2 punktu straty uplasował się Daniel Andre Tande. Norweg dotknął nartami zeskoku na 136.5m i 143m. Ta druga próba była najdłuższą w całym konkursie i pozwoliła mu awansować z piątego miejsca. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft. Austriak bardzo dobrze prezentował się podczas weekendu w Klingenthal, co potwierdził lądując na 138m i 140m.

Po pierwszej serii nadzieje w polskich domach na pierwsze podium w tym sezonie naszego rodaka były ogromne. Na pierwszej pozycji plasował się bowiem Maciej Kot, który zanotował próbę na 138 metr. Tuż za nim ze stratą 0.2 punktu był Kamil Stoch (137.5m). "Biało-czerwonym" nie udało się jednak utrzymać tych znakomitych pozycji. Stoch uzyskał 137.5m i ostatecznie został sklasyfikowany tuż za podium, na czwartym miejscu. Zawiedziony był również z pewnością Kot, który skoczył 135m i spadł na piątą lokatę.

Punkty w konkursie spośród podopiecznych trenera Horngachera do swojego konta dopisali także: Dawid Kubacki (13. miejsce), Stefan Hula (18. lokata) oraz Piotr Żyła (20. pozycja). Awansu do drugiej serii nie udało się wywalczyć Klemensowi Murańce, który został sklasyfikowany na 35. miejscu.

Groźnie wyglądający upadek zanotował Vojtech Stursa. Czech długo nie podnosił się z zeskoku i ostatecznie został zniesiony na noszach, jednak był przytomny. Uzyskał on w tym nieustanym skoku 133.5m, dzięki czemu mógł wystartować w drugiej serii. Początkowo jego start był zagrożony, jednak ostatecznie pojawił się on po raz drugi na belce startowej.