PŚ w Lillehammer: Polskie podium! Stoch wygrywa, Kot drugi

Dodany 11-12-2016, 17:34, do: Skoki narciarskie,

Niedzielne popołudnie okazało się bardzo szczęśliwe dla kibiców skoków narciarskich z Polski. Na dwóch najwyższych stopniach podium stanęli reprezentanci naszego kraju. Triumf odniósł Kamil Stoch, a drugie miejsce zajął z niewielką stratą Maciej Kot.

Tak szczęśliwego zakończenia niedzielnego konkursu w Lillehammer chyba nikt się nie spodziewał. Już po pierwszej serii na prowadzeniu plasował się Kamil Stoch. Polak po skoku na 134 metr miał ponad cztery punkty przewagi nad drugim Tepesem. W drugiej odsłonie uzyskał w swojej próbie 130.5 metra. Ta odległość okazała się jednak wystarczająca, aby wyprzedzić wszystkich skaczących wcześniej rywali i tym samym odniósł on pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Na drugim miejscu uplasował się znakomicie prezentujący się od początku sezonu Maciej Kot. Na półmetku zajmował piątą pozycję po próbie na 129.5m. Biorąc pod uwagę również warunki, jakie panowały wówczas na skoczni można powiedzieć, że był to naprawdę bardzo dobry skok. Druga seria tylko potwierdziła wysoką dyspozycję tego zawodnika. Poszybował on na 136 metr, co sprawiło, że udało mu się awansować aż na drugą pozycję. Tym samym wywalczył dziś najwyższe miejsce w swojej dotychczasowej karierze podczas Pucharu Świata. Na najniższym stopniu podium znalazł się natomiast Markus Eisenbichler. Niemiec dotknął nartami zeskoku na 128.5m i 135m.

Na czwartej pozycji sklasyfikowany został Daniel Andre Tande. Norweski skoczek zanotował próby na 127.5m i 141m. Ta druga odległość sprawiła, że z zajmowanego po pierwszej serii 24. miejsca udało mu się awansować tuż za podium, co niewątpliwe zasługuje na uznanie. Piąty był Andreas Stjernen (132m i 132.5m), a szóstą lokatę zajął Domen Prevc (131.5m i 131.5m).

Awans do drugiej serii konkursowej wywalczyło dzisiaj sześciu reprezentantów Polski. Pechowo zakończył się start Piotra Żyły, który po swoim drugi skoku został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon. Po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentował się Dawid Kubacki, który skokami na 130m i 133m wywalczył sobie 12. pozycję. Siedem "oczek" niżej uplasował się Stefan Hula (123.5m i 129m). Punkty na swoim koncie zapisał również Aleksander Zniszczoł. Lądował na 130m i 126.5m.

W konkursie nie wystartował Klemens Murańka, który nie zdołał przebrnąć przez kwalifikacje.