Australian Open: Andżelika Kerber nową królową Melbourne!

Dodany 30-01-2016, 13:37, do: Wielki Szlem,

Andżelika Kerber triumfatorką Australian Open 2016! Niemka po znakomitym meczu finałowym pokonała w trzech setach 6:4, 3:6, 6:4 najlepszą tenisistkę na świecie - Amerykankę Serenę Williams.

Faworytką finałowego spotkania tegorocznej edycji Australian Open była z pewnością Serena Williams, sześciokrotna triumfatorka tego turnieju. Jednak Andżelika Kerber przeszła wcześniejsze rundy jak burza, pokonując z łatwością m.in. Wiktorię Azerenkę czy Johanne Kontę.

Pierwszy set ułożył się po myśli rozstawionej z numerem siódmym Niemki. Kerber przy stanie 1:1 przełamała Amerykankę. Już w drugim gemie serwisowym rywalki. Williams jednak szybko odrobiła straty, wygrała breaka i doprowadziła do wyniku 3:3. W kolejnym gemie przy własnym serwisie zepsuła dwie łatwe piłki ponownie dając się przełamać. Dalej obie tenisistki zdobywały gemy przy swoich podaniach, dlatego też pierwszy set padł łupem Kerber 6:4. Amerykanka popełniła 32 niewymuszone błędy, przy tylko trzech Niemki.

W drugiej odsłonie Williams przy stanie 2:1 przełamała swoją rywalkę. Jeden break wystarczył do wygrania seta 6:3 i doprowadzenia do wyrównania stanu spotkania. Dziewięć gemów panie rozegrały w 33 minuty. Wyraźnie polepszyła się skuteczność Amerykanki. Wygrała 30 piłek, przy 22. Kerber. Miała też znacznie lepszy procent wygranych piłek po drugim serwisie (78% do 25%) i popełniła o dwa niewymuszone błędy mniej (5 do 7).

Ostatni, decydujący set rozpoczął się znakomicie dla Niemki. Wygrała własne podanie, a następnie przełamała Amerykankę nie dając jest zdobyć żadnego punktu. Okres słabszej gry Williams nie trwał jednak długo. Przełamała Kerber, wygrała gema przy swoim serwisie i doprowadziła do stanu 2:2. Do kortowych wydarzeń Niemka podchodziła niezwykle spokojnie, co pozwoliło jej zwyciężyć w trzech kolejnych gemach. Szczególnie ekscytujący był ten na 4:2, trwający dziesięć minut i zakończony po trzech przewagach Andżeliki. Pierwsza rakieta świata zaciekle walczyła jednak o odrobienie strat. Wygrała własne podanie i po raz drugi przełamała Niemkę doprowadzając do wyniku 5:4 dla rywalki. Przy swoim serwisie miała szanse na 5:5, jednak Kerber wygrała dwie kolejne piłki i po dwóch godzinach i osiemnastu minutach miała piłkę meczową. Serena w decydującej wymianie zespuła wolej przy siatce i ostatecznie to Niemka mogła triumfować pierwszy wielkoszlemowy tytuł w kerierze.

Andżelika Kerber zasłużenie wygrała to niezwykle emocjonujące spotkanie. Był to najlepszy pojedynek pań w tegorocznym Australian Open. Na miarę wielkiego finału. Niemka znakomicie wykorzystała nieco słabszy dzień Amerykanki i została pierwszą triumfatorką turnieju Wielkiego Szlema ze swojego kraju od 1999 roku i zwycięstwa Steffi Graf w Roland Garrosie.