Australian Open: Szósty triumf Novaka Djokovicia!

Dodany 31-01-2016, 14:33, do: Wielki Szlem,

Novak Djoković triumfatorem Australian Open 2016! Serb po raz szósty wygrał wielkoszlemowy turniej na kortach w Melbourne Park. W finale w trzech setach 6:1. 7:5, 7:6(3) pokonał Brytyjczyka Andy'ego Murraya.

Novak DjokovićAndy Murray już po raz czwarty zmierzyli się ze sobą w finale wielkoszlemowego Australian Open. Zawsze górą był jednak Djoković, który bez wątpienia faworytem był i w tym roku. Przypomnijmy, że w półfinałach Serb w czterech setach pokonał Rogera Federera, a Brytyjczyk po pięciosetowym boju wyeliminował Milosa Raonicia.

W pierwszym secie Djoković zmiażdżył Murraya. Dwukrotnie przełamał Brytyjczyka, a przy swoich podaniach był nieomylny. Wygrał trzydzieści piłek przy piętnastu swojego przeciwnika. W efekcie po pół godziny gry triumfował 6:1.

W drugiej odsłonie obaj tenisiści zaczęli od zwycięskich gemów przy własnych podaniach. Dopiero przy stanie 3:3 Djoković po długiej wymianie zmusił Murraya do popełnienia błędu i w efekcie doszło do przełamania. Jednak kolejne dwa gemy należały do Brytyjczyka. Odwdzięczył się Serbowi, przełamał go i wyszedł na prowadzeni 5:4. Jednak później to Djoković pokazał swój tenisowy kunszt. Jego łupem padły trzy gemy, w tym też ten przy serwisie Murraya i po blisko półtorej godziny wygrał seta 7:5.

Już na początku trzeciego seta Djoković przełamał Murraya po znakomitym zagraniu wprost na linię. Wygrał także do zera własne podanie i prowadził 2:0. Przy stanie 3:2 dla lidera światowego rankingu, Brytyjczyk wymęczył Serba długą wymianą, a następnie wymusił na nim popełnienie błędu, dzięki czemu zdobył breaka i wyrównał stan seta. Dalej obaj tenisiści wygrywali swoje podania i o zwycięstwie w trzecim secie zadecydował tie-break. Djoković, po błędach Murraya, przy stanie 6:1 miał trzy piłki meczowe. Ostatecznie gema wygrał do trzech, całego trzeciego seta 7:6(3) i triumfował w tegorocznym Australian Open!

Dla Novaka był to już szósty tytuł w karierze wywalczony na kortach w Melbourne. Po raz czwarty w wielkim finale pokonał Andy'ego. Zrównał się ilością zwycięstwa w australijskim turnieju z Royem Emersonem. Dla Serba był to jedenasty triumf w wielkoszlemowym turnieju.