Australian Open: Osiemnasty wielkoszlemowy tytuł Rogera Federera

Dodany 29-01-2017, 15:48, do: ATP, Wielki Szlem,

Roger Federer pokonał 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 Rafaela Nadala w niedzielnym finale Australian Open. Dla Szwajcara to osiemnasty wielkoszlemowy tytuł w karierze.

Obsada finału była dla wielu wielkim zaskoczeniem. Zarówno Roger Federer jak i Hiszpan ostatnio nie grali na najwyższym poziomie. Tym samym obaj stracili miejsca w czołówce rankingu. Tenisista z Bazylei przez to, że przez pół roku leczył kontuzję wypadał nawet z pierwszej dziesiątki.

Mecz toczył się w szybkim tempie. Cztery pierwsze sety zawodnicy wygrywali na przemian, a losy każdej z tych partii wyjaśniały się przeważnie już w połowie. Decydujący set rozpoczął się od przełamania na korzyść Rafaela Nadala. Hiszpan utrzymał przewagę tylko do stanu 3:1. Od tego momentu Federer wygrał pięć gemów z rzędu i cały mecz.

Szwajcar, mając 35 lat i 174 dni, jest drugi w klasyfikacji najstarszych triumfatorów Wielkiego Szlema w singlu w liczonej od 1968 roku Open Erze. Liderem jest Australijczyk Ken Rosewall - 37 lat i 62 dni. Federer wygrał osiemnasty tytuł wielkoszlemowy, z czego pięć wywalczył w Melbourne.

W Australian Open zagrał jeden Polak. Jerzy Janowicz odpadł w pierwszej rundzie po porażce z Marinem Ciliciem.

Finał:

Roger Federer (Szwajcaria, 17) - Rafael Nadal (Hiszpania, 9) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3

Średnia ocen: 5, ilość głosów: 1