Coraz więcej osób decyduje się na regularne realizowanie treningów, które mają na celu zadbanie o kondycję, stan zdrowia czy samopoczucie. Jednak o ile wiele osób dba o właściwe wybranie ćwiczeń, dietę, co ma na celu uzyskiwanie odpowiednich efektów treningów, o tyle równie wiele osób zapomina o właściwej regeneracji. Jednak jest ona równie ważna, gdy pozwala organizmowi wrócić do właściwego funkcjonowania szczególnie po intensywnych treningach.
Jakie znaczenie ma właściwa regeneracja?
Gdy realizuje się regularne ćwiczenia, trzeba brać pod uwagę, że odpoczynek jest ważnym elementem wpływającym również na efektywność samych ćwiczeń. W fazie odpoczynku organizm jest w stanie między innymi dokonywać regeneracji mięśni, wyrównywać poszczególne procesy fizjologiczne. W ten sposób właściwy odpoczynek jest w stanie zapewnić znacznie lepsze efekty ćwiczeń, a jednocześnie można również odpowiednio przygotować się do kolejnych dawek treningu.
W ramach cyklu treningowego odpoczynek powinien być planowany dokładnie tak samo jak dieta czy też plany ćwiczeń. W ten sposób można mieć pewność, że uniknie się takich sytuacji jak:
– przetrenowanie,
– kontuzje,
– pogorszenie samopoczucia.
Przetrenowanie jest w stanie prowadzić do sytuacji, gdy bardzo trudno będzie realizować ćwiczenia w kolejnych dniach. Szczególnie osoby, które mają inne aktywności w ciągu dnia muszą brać pod uwagę, że nadmierne przemęczenie będzie utrudniało zmobilizowanie się do ćwiczeń, ale również efektywność realizowania treningu. Warto jest z tego powodu dbać o odpoczynek, który pozwala ograniczyć ryzyko uzyskiwania gorszych wyników sportowych.
Gdy odpoczynek jest właściwie zaplanowany, wówczas można zmniejszyć ryzyko występowania kontuzji. Odzyskanie sił sprawia, że w kolejnych dniach treningowych organizm nie będzie przeciążony. Możliwe jest w ten sposób odzyskać siły oraz motywację. Nie bez znaczenia jest również to, że regeneracja po treningu zapewnia możliwość wykorzystania w ramach treningów zjawiska, które polega na zwiększaniu przez organizmu z treningu na trening zapasów energetycznych. Pozwala to między innymi poprawić wydolność. Przekłada się to bezpośrednio na lepsze wyniki treningów.
Jak powinna wyglądać regeneracja po treningu?
Po treningach powinno się spożywać odpowiednio przygotowane posiłki. Nawet jeśli z trudnością przychodzi nam jedzenie, warto jest zjeść chociaż mały posiłek. Powinien on składać się przede wszystkim ze składników bogatych w węglowodany, białka oraz zdrowe tłuszcze. Pozwala to unikać zjawiska, które polega na katabolizmie mięśniowym, gdzie organizm, który nie ma odpowiedniej ilości składników odżywczych i energii zaczyna spalać mięśnie zamiast tłuszczu. Jeśli chce się takiego zjawiska uniknąć niezbędne jest zjedzenie posiłku przynajmniej w ciągu dwóch godzin po treningu. Bardzo ważne w ramach regularnie realizowanych posiłków jest również właściwe wysypianie się. Zmęczony organizm wymaga regularnego oraz mocnego snu. Przynajmniej siedem godzin snu jest niezbędne do właściwej regeneracji.