Jazda na rowerze ma coraz więcej zwolenników. Rower stał się ulubionym środkiem lokomocji dla wielu osób, często zastępuje samochód czy autobus. Ma wiele zalet, jest mobilny, pomaga szybko pokonać zatłoczone ulice i dostać się w wybrane miejsce. Jazda jest przyjemna, zdrowa, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Zdarza się jednak, że na drodze zdarzy się nagła awaria, pęknie opona czy poluzuje się śrubka. Co robić w sytuacji, gdy do domu daleko, a po drodze nie ma żadnego stacjonarnego serwisu? Rozwiązaniem są samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Co to takiego? Gdzie można je znaleźć?
Stacja naprawy rowerów – co to jest?
Awaria w czasie jazdy na rowerze może przydarzyć się każdemu. Źle wyregulowane siodełko, za mało powietrza w dętce, odkręcona lampka, zerwany łańcuch – to sytuacje, które zna każdy rowerzysta. Na szczęście dziś nie trzeba wozić ze sobą kompletu narzędzi, ponieważ w wielu miejscach powstały stacje naprawy rowerów. Dzięki nim żadna awaria nie będzie problemem i pozwoli na dalszą, bezpieczną jazdę. Samoobsługowe stacje naprawy jednośladów to miejsca przystosowane do naprawy rowerów, umiejscowione w przestrzeni publicznej, np. w parkach, przy ścieżkach rowerowych, w pobliżu szkół, na skwerach, przy stacjach benzynowych. Są wyposażone w niezbędne narzędzia, ułatwiające usunięcie drobnych usterek. Dzięki nim każdy rowerzysta może wymienić oponę, napompować dętkę, przykręcić luźne elementy. Stacja naprawy rowerów to również doskonałe miejsce do wykonania serwisu rowerowego przed sezonem, a także bezpiecznego zaparkowania jednośladu.
Jak wyposażone są samoobsługowe stacje naprawy rowerów?
Samoobsługowe stacje naprawy rowerów wyposażone są w narzędzia, pozwalające dokonać przeglądu oraz naprawy roweru. Dla rowerzystów dostępne są: wkrętaki, imbusy, klucze uniwersalne, klucze płaskie, nastawne, łyżki do opon, manometry, pompka na wszystkie rodzaje wentyli, także stojaki rowerowe. Pompki wyposażone są a manometry, wąż kompresorowy oraz uniwersalny adapter, pasujący do wszystkich rodzajów zaworów. Wspornik do rowerów mają ergonomiczny kształt, dzięki temu prace można wykonywać w komfortowej pozycji. Niektóre punkty wyposażone są w daszki lub oświetlenie, które ułatwia naprawę roweru wieczorem czy przy deszczowej pogodzie. Akcesoria przystosowane są do różnego typu rowerów, dla dzieci i dorosłych. Na stacjach można naprawić również hulajnogę czy deskorolkę. Wszystkie elementy zawieszone są na wytrzymałych linek ze stali nierdzewnej. Są umieszczone w gumowej otulinie, która nie tworzą warkoczy i można z nich łatwo z nich skorzystać. Są doskonale zabezpieczone przed złodziejami i wandalami. Ogromną zaletą samoobsługowych punktów do naprawy rowerów jest, że są bezpłatne. Niektóre samoobsługowe stacje są bardziej rozbudowane. Służą nie tylko do naprawy jednośladów, ale także do ładowania rowerów elektrycznych. Rowery e-bike stają się coraz bardziej popularne, dlatego stacje ładowania rowerów elektrycznych cieszą się dużym zainteresowaniem. Popularna staje się stacja mycia rowerów, która pozwala na zadbanie o czystość jednośladu.
Naprawa rowerów na stacji samoobsługowej
Obsługa samoobsługowych punków obsługi rowerów jest niezwykle prosta. Stacje znajdują się w ogólnie dostępnych miejscach, narzędzia, w które są wyposażone, są wysokiej jakości, a to umożliwia bezproblemowe wykonanie potrzebnych prac. Osoby, które nie wiedzą, jak naprawić rower, nie muszą się martwić. Na stacjach umieszczony jest kod QR. Wystarczy go zeskanować, a rowerzysta zostanie przekierowany na stronę z filmami instruktażowymi, które krok po kroku mówię, jakie czynności należy wykonać.
Jazda na rowerze do sama przyjemność oraz szereg korzyści. Warto z tego korzystać i jak najczęściej siadać na rower. Dzięki samoobsługowym stacjom nie trzeba obawiać się usterek czy nagłych awarii.