Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Części do silników zaburtowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie części?

17 listopada 2022 Części do silników zaburtowych

Jednostka napędowa stosowana w przypadku jachtów oraz łodzi motorowych musi zmagać się ze szczególnie intensywnymi warunkami użytkowania. Ciągły dostęp wody oraz dużej wilgoci w połączeniu z dość dużym wysileniem sprawia, że niektóre podzespoły ulegają nieco szybszemu zużyciu niż cała reszta. Poznaj najważniejsze części do silników zaburtowych i to, jak wybrać tę odpowiednią.

Jak jest zbudowany silnik zaburtowy?

Silnik zaburtowy ma wbrew obiegowej opinii wiele wspólnego z jednostkami napędowymi używanymi w motoryzacji. Przede wszystkim służy, tak jak one, do przeniesienia momentu obrotowego, jednak nie na podłoże, a na obrotową śrubę, która wprawia daną jednostkę pływającą w ruch. W całym procesie chodzi oczywiście o kontrolowane spalanie mieszanki paliwa, dlatego też w układzie napędowym wyróżniamy kilka mniejszych, dzięki którym wymiana którejkolwiek części jest znacznie prostsza. Jest to:

  • układ paliwowy – doprowadza mieszankę paliwa do komór spalania,
  • rozrusznik – służy do uruchamiania silnika,
  • układ zapłonowy – jego celem jest podpalenie mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach,
  • układ smarowania oparty na oleju silnikowym – służy do jego smarowania, zmniejszenia tarcia i obniżenia temperatury wewnętrznej,
  • układ dolotowy – służy do doprowadzania odpowiedniej ilości powietrza w celu stworzenia mieszanki adekwatnej do danej jednostki napędowej,
  • układ sterowania – umożliwia zmianę obrotów silnika, zatem zwiększanie i zmniejszanie prędkości,
  • układ chłodzenia – obniża temperaturę panującą we wnętrzu jednostki napędowej.

Samo działanie silnika zaburtowego jest zasadniczo dość proste. W górnej części modułu znajdziemy silnik, który znajduje się ponad wodą, niżej z kolei mamy spodzinę z zamontowaną śrubą napędową, a powyżej niej – kolumnę, która jest elementem nośnym i łączącym oba zespoły w jedną, spójną całość. Znajduje się w niej wał, który przenosi moment obrotowy z silnika na śrubę znajdującą się pod taflą wody. Ponadto w kolumnie biegną przewody o dość dużym przekroju, które doprowadzają wodę zaburtową do układu chłodzenia silnika.

Charakterystycznym elementem świadczącym o sprawności układu chłodzenia jest dodatkowy otwór wyrzutu wody, będący swoistą kontrolą jego działania. Przez wyrzut powinna się nieprzerwanie wydostawać woda pod znacznym ciśnieniem. Jeśli zaobserwujesz przerwę w działaniu – koniecznie wyłącz silnik. Jego praca bez aktywnego chłodzenia z całą pewnością zakończy się bardzo kosztowną awarią.

Najważniejsze części do silników zaburtowych

Części do silników zaburtowych dzielą się na te przeznaczone do odzyskania jego sprawności oraz na te, które nieco rozwijają jego funkcjonalność. 

Podstawowym elementem mechanicznym, który ulega dość szybkiemu zużyciu, jest oczywiście wirnik pompy wody. Ze względu na ciągły kontakt z wodą pod dużym ciśnieniem oraz mnóstwo zanieczyszczeń stałych, ciągle traci swoje właściwości. Wyciera się, a wymiary zewnętrzne ulegają zmniejszeniu na skutek tarcia. Urządzenie w pewnym momencie nie zapewni już optymalnej skuteczności działania. Nie bez powodu wirniki to podstawowe części do silników zaburtowych Mercury, Suzuki oraz wielu innych producentów. Warto kontrolować ich stan każdorazowo podczas przeglądu technicznego.

Najpopularniejsze części do silników zaburtowych Suzuki oraz Mercury obejmują również obszar punktu poboru wody, znajdującego się na samym spodzie kompletnego zespołu silnikowego. Wlot musi być całkowicie drożny, aby móc pobrać odpowiednią ilość wody zaburtowej w celu aktywnego chłodzenia silnika. Warto sprawdzać cyklicznie jego drożność i szybko reagować na wszelkie zagrożenia, które mogą w rezultacie doprowadzić do nadmiernego zagrzania jednostki, a w ostatecznym rozrachunku – do zatarcia silnika.

Części do silników zaburtowych Mercury i Suzuki

Wśród części do silników zaburtowych Mercury czy Suzuki warto wymienić przede wszystkim uszczelki pompy wody, wirniki, świece zapłonowe, filtry, korki spustowe i uszczelki pod nie, a także zabezpieczenia śrub napędowych, anody i wiele innych.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu części do silników zaburtowych?

Podczas zakupu części do silników zaburtowych należy zwracać uwagę przede wszystkim na kod silnika i dopasowanie danego podzespołu do jego budowy, charakterystyki, mocy i sposobu użytkowania.

Różnice rzędu kilku milimetrów mogą świadczyć o tym, że dana część – mimo jej oznaczenia jako pasującej do wybranej jednostki – nie będą z nią poprawnie współpracować. Każdy renomowany sklep z częściami do silników zaburtowych powinien mieć w opisie wybranego produktu rzetelną informację na temat pasujących modeli silników.

Jak wybrać odpowiedni sklep z częściami do silników zaburtowych?

Wybierając części do silników zaburtowych, należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Nie wszystkie sklepy oferują oryginalne części, a ich tańsze zamienniki nie zawsze spełniają nasze oczekiwania co do jakości. 

Dobrze jest wybrać taki sklep z częściami do silników zaburtowych, który posiada dużą ofertę, a także zapytać sprzedawcę o profesjonalną opinię na temat wybranego elementu. Hobbyści, którzy prowadzą dany sklep z pasją i zaangażowaniem, z pewnością odpowiedzą na wiele pytań związanych z wyborem odpowiednich podzespołów. Część z nich może także udzielić dodatkowych informacji nawet na temat montażu. Istotny jest jak najlepszy kontakt oraz dostęp do podzespołów wysokiej klasy, lecz dostępnych w korzystnej cenie.

Partnerem artykułu jest boatshop.pl

Ile lat ma Kamil Grosicki? Szczegóły dotyczące jego wieku i kariery

Redakcja nicesport.pl

Miłośnicy aktywnego trybu życia, którzy chcą dzielić się na co dzień swoją wiedzą dotyczącą każdej dziedziny życia! Inspiruj się, zdobywaj nowe informacje i rozwijaj swoje zainteresowania razem z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Komfort i styl na każdą noc: damskie piżamy Henderson
Czym tak właściwie jest temperament?
Czym jest Deja Vu? Wyjaśnienie

Jesteś zainteresowany reklamą?