Opanowanie sztuki prawidłowego oddychania ma ogromny wpływ na nasz trening. Jeśli robimy to w sposób nieumiejętny, bardzo szybko poczujemy zmęczenie oraz zaczniemy łapczywie łapać powietrze nawet po przebiegnięciu krótkiego dystansu.
Na czym polega oddychanie?
Oddychanie to dostarczanie komórką tlenu a wydychania dwutlenku węgla. Podczas wciągania powietrza dostaje się ono do pęcherzy płucnych, w których tlen jest wiązany przez krwinki czerwone. W taki sposób powstaje hemoglobina utlenowana, która wraz z krwią przechodzi do komórek ciała. W komórkach ciała rozpada się na tlen i hemoglobinę, tlen dostarczany jest do komórek, natomiast dwutlenek węgla poprzez krew oraz przy pomocy naszych płuc zostaje wydalony z organizmu.
Jak prawidłowo oddychać podczas biegania?
Zaczynając przygodę z bieganiem warto jest poświęcić na naukę oddychania sporo czasu, abyśmy po kilku treningach nie zniechęcili się do tej aktywności fizycznej. Jeśli opanujemy już technikę prawidłowego oddechu bieganie stanie się dla nas przyjemnością. Prawidłowe oddychanie wykonujemy tylko jeśli oddychamy przeponą, zaczerpywanie powietrza klatką piersiową napina ramiona przez co tracimy dużo energii. Tempo naszego oddechu podczas biegania powinno wynosić na trzy kroki biegu jeden wdech, a na dwa kroki wydech. Każda osoba biegająca powinna dostosować oddychanie do swojego tempa i ilości kroków jakie wykonuje. W momencie, gdy podczas biegu robimy głębokie wdechy nasz organizm wytwarza więcej energii.
Bieganie a oddychanie w sezonie zimowym
Podczas chłodniejszych dni powinniśmy tak samo oddychać, jak przy każdym wykonywanym przez nas treningu w normalnej temperaturze. Chłodne powietrze jest jednak bardzo nieprzyjemne dla osoby biegającej, dlatego warto jest zaopatrzyć się w chustkę zakrywającą nasze usta i nos. W obecnych czasach w dobie pandemii koronawirusa dobrze sprawdzi się w porze zimowej nasza maseczka, która osłoni usta i nos przed mrozem.
Przykładowe ćwiczenia na oddychanie przeponą
Kładziemy się na brzuchu, a nasze dłonie powinny znajdować się po obu stronach klatki piersiowej i być zgięte w łokciach. W momencie wdechu unosimy głowę, następnie klatkę i górną część naszego brzucha. Podczas wydechu opuszczamy nasze ciało na ziemię. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy pamiętając, aby wdech spowodował ruch przepony.
Kolejnym ważnym ćwiczeniem na wzmocnienie naszej przepony i naukę oddechu nią jest ćwiczenie z książką. Kładziemy w pozycji leżącej ciężką książkę na naszym brzuchu i wdychamy powietrze powoli nosem tak, aby próbować ją podnieść. Następnie wstrzymujemy na chwilę oddech i powoli wypuszczamy powietrze ustami.
Każda z tych opisanych metod jest bardzo istotna, jeśli chcemy nauczyć się prawidłowo oddychać. Pamiętajmy, aby ćwiczenia wzmacniające przeponę wykonywać regularnie. Podczas biegania oprócz prawidłowego oddechu warto jest zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu oraz o zakup specjalnych butów, które odciążą nasze stawy podczas biegania niezależnie od podłoża.