nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

LifestyleRekreacjaSportZakupy

Jak wybrać odpowiedni plecak na wycieczki?

Jak wybrać odpowiedni plecak na wycieczki?

Wiele osób uważa, że wybranie odpowiedniego plecaka na wycieczki jest sprawą bardzo prostą i z tego powodu nie przykładają podczas zakupów praktycznie żadnej do tego uwagi. Takie podejście bardzo szybko kończy się nieprzyjemnościami podczas wycieczki w postaci np. zbyt małej ilości miejsca w plecaku, czy też bolesnymi obtarciami na ramionach. Jakimi kryteriami powinno się wybierać plecak na wycieczki, aby nie dopuścić do powstawania takich problemów.

Pojemność plecaka

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania plecaka na wycieczki, jest określenie jego rozmiaru. Rozmiar plecaka, czyli jego pojemność wyrażana jest w litrach.
Jaki zatem konkretnie plecak wybrać? Jak się okazuje, nie ma tu konkretnej wartości i modelu plecaka, który można z ręką na sercu każdemu polecić. Dlaczego tak jest? Ponieważ wszystko w tym wypadku zależy od zastosowań plecaka, a na rynku nie ma modelu uniwersalnego. Jeśli ktoś potrzebuje model na jednodniową wycieczkę, rewelacyjnie w takim wypadku sprawdzi się plecak o pojemności około 20-40 litrów. Jeśli jednak ktoś będzie używał plecaka na wycieczki nawet kilkudniowe, powinien zainteresować się modelem około 60 litrowym. W przypadku biwakowania, czyli noszenia ze sobą często dość poważnego bagażu, zdecydowanie najlepszymi modelami będą te przekraczające 60 litrów.

System nośny plecaka

Często zdarza się tak, że nawet idealnie dobrana wielkość plecaka, czyli jego rozmiar, ale też i ciężar z załadunkiem, powoduje bolesne obcieranie ramion, lub też solidne i bardzo nieprzyjemne zapacanie pleców. Czym jest to spowodowane? Oczywiście nieprawidłowo dobranym systemem nośnym plecaka.

Plecak powinien być idealnie dopasowany nie tylko pod względem pojemności, lecz również pod kątem wieku, płci, oraz oczywiście wzrostu danej osoby. Przykładowo pas biodrowy, na którym opiera się ciężar plecaka, musi być umieszczony w odpowiednim miejscu na ciele, aby mógł dobrze pracować i nie powodować dyskomfortu u osoby niosącej plecak. Dodatkowo dobry plecak powinien posiadać anatomiczne pasy naramienne, dodatkowy pas zapinany na klatce piersiowej, a także specjalny stelaż, nieco wyginający plecak do tyłu, tak aby nie przylegał on bezpośrednio do pleców, lecz aby powstawała pomiędzy nim a plecakiem wolna przestrzeń.

Materiał wykonania

Na samym końcu podczas wybierania plecaka na wycieczki, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego został on wykonany materiału. Jak każdy doskonale wie, podczas pieszej wędrówki z plecakiem zastać nas może dosłownie każda możliwa pogoda. Nie tylko towarzyszyć nam będzie piękne słońce i bezchmurne niebo, lecz równie często padać na nas będzie deszcz, a być może nawet śnieg. Z tego powodu materiał, z którego dany plecak jest wykonany, musi być odpowiednio odporny na wszystkie te niekorzystne warunki. Jest to sprawa konieczna, ponieważ plecak musi pełnić przede wszystkim rolę zabezpieczającą przenoszone w nim rzeczy. Dodatkowo musi to być plecak lekki, pozbawiony ciężkich elementów, a także musi być odpowiednio wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Udostępnij