nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

LifestyleRekreacjaSportTurystyka

Jak wybrać sprzęt i jak się ubrać w góry zimą, aby zabezpieczyć się przed zimnem?

Jak wybrać sprzęt i jak się ubrać w góry zimą, aby zabezpieczyć się przed zimnem?

Do zimowych wycieczek górskich trzeba odpowiednio się przygotować, co pozwala zabezpieczyć się przed górskim klimatem. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia bezpiecznego poruszania się po górach i unikania ryzyka niebezpiecznego wychłodzenia organizmu oraz odmrożeń. Ubranie zimowe ma na celu skutecznie chronić przed wiatrem oraz mrozem. Dodatkowo przy wysiłku fizycznym ma zapewnić skuteczne zabezpieczenie przed skutkami pocenia.

Czym powinno cechować się ubranie zimowe?

Wybierając elementy ubrania na górskie wyprawy warto decydować się na takie, które składa się z kilku warstw. Takie warstwy powinny współgrać ze sobą. Taki strój pozwala zabezpieczyć się przed różnymi warunkami pogodowymi, które mogą pojawić się w okresie zimowym. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że pogoda w górach może bardzo szybko się zmieniać. Gdy zastanawiamy się, jak się ubrać w góry zimą trzeba zdawać sobie sprawę, że przy wyższych temperaturach może być konieczne noszenie mniejszej ilości ubrań, a gdy pogoda się pogarsza trzeba zakładać dodatkowe elementy stroju.
Pierwszą warstwą stroju na wyprawę górską jest bielizna. Obecnie można decydować się na bieliznę termoaktywną, która pomaga zachować stałą temperaturę ciała. Dodatkowo taka bielizna doskonale nadaje się do aktywności fizycznej, gdyż jest w stanie zapewnić ochronę przed wilgocią. Dobrej jakości bielizna jest w stanie zapewnić zarówno skuteczną ochronę przed wyziębieniem, jak też właściwą wymianę ciepła oraz wilgoci z otoczeniem. Gdy wybiera się bieliznę termoaktywną bardzo ważne jest wybieranie takiej, która ciasno przylega do ciała.

Ubrania wierzchnie

Gdy w górach chcemy czuć się zimą komfortowo oraz bezpiecznie, niezbędne jest wybranie odpowiednich ubrań wierzchnich. Zdecydować można się na różne typy kurtek, jak wersje:
– ocieplane,
– z membraną,
– softshell.
Do najbardziej uniwersalnych zaliczają się kurtki softshell. To okrycie wierzchnie, które jest wiatroodporne, a także w pewnym stopniu wodoodporne. Jednocześnie kurtki tego typu wykonane są z takich materiałów, które zapewniają oddychanie. Warto postawić na kurtki, które są wykonane z dobrej jakości materiałów, co pozwala korzystać z kurtek o dużej wytrzymałości. W ten sposób ubranie będzie mogło służyć przez wiele sezonów. Jednocześnie kurtka tego typu zapewni doskonały poziom funkcjonalności.

Kurtki, gdzie zastosowana została membrana to lekkie ubrania. W ten sposób po spakowaniu nie zajmują nadmiernej ilości miejsca. Warto jest posiadać taką kurtkę przy sobie, gdyż doskonale chroni przy opadach śniegu. W wielu modelach tego typu kurtek można korzystać z funkcjonalnych kapturów, które posiadają ściągacze. W ten sposób można bardzo dokładnie okryć głowę. Wybierać warto modele, które gwarantują nieprzemakalność oraz oddychanie.

Ocieplana kurtka to ważny element stroju podczas górskich wypraw. Wybierać można modele wykonane ze sztucznego oraz naturalnego wypełnienia. Taka kurtka ma chronić podczas niskich temperatur oraz opadów śniegu. Ważne jest decydowanie się na takie wypełnienie, które będzie gwarantowało brak intensywnego namakania.

Udostępnij