Naturalne kadzidełka można podzielić ze względu na tworzywo, sposób palenia czy właściwości. Możliwości jest wiele, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne kadzidła, aby wybrać odpowiedni produkt dla siebie.
Kadzidła pałeczki
Jest to najpopularniejszy kształt kadzidełka. Pałeczki są dostępne w wielu zapachach i rozmaitych długościach, służąc do perfumowania pomieszczenia lub do użytku religijnego. Czas palenia jest proporcjonalny do długości kija. Dzięki jednolitej grubości pałeczki zapach uwalnia się równomiernie i stopniowo.
Kadzidło spiralne
Modele spiralne wykonane są wyłącznie z materiału kadzidłowego. Nie zawierają drewnianego lub bambusowego rdzenia w środku. Zamiast formować surowiec w pałeczkę, materiał prasuje się w kształt spirali, aby wydłużyć czas palenia. Tego typu kadzidełka nie mogą być jednak zbyt długie, ponieważ zwiększa to ryzyko złamania.
Kadzidło stożkowe
Kadzidełka stożkowe wykonane są z mieszanki olejków eterycznych i proszków. Uwalniają intensywny aromat, który szybko wypełnia całe pomieszczenie. Tego typu kadzidła często są stosowane w szkołach jogi i miejscach przeznaczonych do medytacji, ponieważ wybrany zapach może pomóc w wyciszeniu się i praktyce uważności. Aby zapalić takie kadzidełko, należy przyłożyć zapałkę do czubka stożka i poczekać, aż płomień intensywnie się rozżarzy. Dopiero po upływie kilkunastu sekund można go zdmuchnąć.
Kadzidełka w proszku
Tego typu wersje są wyłącznie sproszkowanym materiałem kadzidłowym. Kadzidełko w proszku dodaje się do rozpalonego krążka węglowego i rozpala w misce. Proszek spala się wraz z rozpalonym węglem drzewnym i wydziela zapach charakterystyczny dla wybranej kompozycji surowców, użytych do stworzenia kadzidła.
Jak wykonane są kadzidełka naturalne?
Wszystkie kadzidła wykonywane są bardzo precyzyjnie w tradycyjny sposób praktykowany od stuleci – z ręcznie walcowanej masy roślinnej. Głównymi składnikami większości z nich są:
- białe i czerwone drzewo sandałowe,
- goździki,
- kardamon,
- szafran,
- gałka muszkatołowa,
- cynamon,
- proszek jałowcowy.
Do nich dodaje się szereg innych ziół i roślin leczniczych rosnących w wyższych partiach Himalajów, korę drzew owocowych, sproszkowane kwiaty, liście i pestki oraz drobiny kamieni półszlachetnych (m.in. turkus i lazuryt). Różnorodny wybór kadzidełek sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.