nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

LifestyleSport

Kilka rad na to jak zacząć biegać

Kilka rad na to jak zacząć biegać

Bieganie od wielu już lat jest najpopularniejszym sposobem na podjęcie aktywności fizycznej. Nie sposób z resztą ukryć, że najczęstszą motywację do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, jest po prostu chęć pozbycia się zbędnych kilogramów. Jak się jednak okazuje bardzo ważne jest to, aby nawet do takiego ruchu podejść z głową. No dobrze więc jak zacząć biegać, by wszystko poszło, jak należy?

Jak zacząć biegać? Znajdź swój cel!

Najważniejszym elementem z punktu widzenia początkującego biegacza powinno być znalezienie właściwego celu. Bez tego bowiem trudno będzie utrzymać motywację do regularnych treningów. Warto zwrócić również uwagę na to, aby obrany cel był nie tylko dopasowany do naszych potrzeb, ale także i realny. Oznacza to więc, że zaplanowanie np. zrzucenia 20-tu kilogramów w ciągu dwóch tygodni nie będzie miało zbyt dużego sensu. Bez względu bowiem na to czy biegamy po to, aby schudnąć, czy też po prostu ogólnie chcemy podnieść swoją formę fizyczną to kluczowa będzie zawsze motywacja. Oczywiście bieganie, chociaż bardzo skuteczne to nie przyniesie też efektów od razu, więc przy realizacji naszego obranego celu musimy być też bardzo cierpliwi. Cały proces dobrze jest też oprzeć o tak zwaną metodę SMART. Zakłada ona, że wyznaczany cel musi być: konkretny, mierzalny, osiągalny, realny oraz określony w czasie. Szczególnie przydatny może okazać się ten ostatni atrybut, gdyż ułatwi on nam zarówno monitorowanie poczynionego progresu, jak i ocenę naszych dotychczasowych działań.

Zobacz również: Wakacje na sportowo

Jak zacząć biegać? Dobierz plan i sprzęt!

Gdy wyznaczymy cel, wówczas kolejnym krokiem jest wybór planu treningowego. Jest to z resztą o tyle istotne, że zazwyczaj początkujący biegacze nie dysponują zbyt dobrą formą fizyczną, więc taka strategia nie powinna być zbyt wymagająca. Pamiętajmy, że zaczynając uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nasze ciało musi się po prostu do tego przyzwyczaić. Nie forsujmy zatem zbyt mocno organizmu, gdyż w końcowym rozrachunku może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiedy już wiemy po co chcemy i jak zacząć biegać, a także mamy swój indywidualny plan to nie pozostaje nam nic innego jak tylko wdrożyć nasze działania w czyn. W tym kontekście z pewnością dostrzeżemy od razu ogromną zaletę jaką posiada bieganie a mianowicie – prostotę. Śmiało można bowiem powiedzieć, że tego typu aktywność jest mocno niewymagającym sportem. Właściwie jedyne co potrzebujemy by rozpocząć z nią swoją przygodę są dobrej jakości buty oraz ubranie. Na szczęście w sklepach znajdziemy cały szereg potrzebnego sprzętu oraz innych akcesoriów, które jeszcze bardziej uprzyjemnią nam ruch. To jaki sprzęt do biegania wybrać zależne będzie właściwie tylko i wyłącznie od posiadanego budżetu. Początkującym biegaczom jednak nie zalecamy wydawania zbyt dużych sum. Dla naszego zdrowia najważniejsze będą dobrej jakości buty do bieganie, natomiast to czy ubierzemy markową koszulkę, czy też nie ma już drugorzędne znaczenie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi teraz każdy będzie wiedział, jak zacząć biegać. Reasumując nasze rozważania przytoczmy jeszcze jedną radę – niech wszystkie działania prowadzą początkujących biegaczy do tego, aby czerpali z niego po prostu przyjemność!

Udostępnij