Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Najwyższe szczyty oraz najważniejsze pasma górskie w Polsce

28 września 2020 przygotowanie do półmaratonu


Polska posiada trzy łańcuchy górskie. W ich skład wchodzą najstarsze góry Świętokrzyskie, Sudety oraz najmłodsze Karpaty. Poszczególne pasma górskie powstały w różnych okresach geologicznych oraz oferują odmienne walory krajobrazowe.

Najstarsze pasmo gór Świętokrzyskich

Jednym z najstarszych pasm górskich w Europie są góry Świętokrzyskie. Są one elementem centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Nie są to góry wysokie, co wynika z oddziaływania kolejnych zlodowaceń, gdzie cofający się lądolód ograniczył wysokość poszczególnych szczytów. Najwyższym szczytem tych gór jest Łysica, której wysokość wynosi jedynie 614 metrów nad poziom morza. Góry w świętokrzyskim składają się z dziewiętnastu pasm, do których zaliczają się pasma klonowskie, bostowskie, oblęgorskie, masłowskie, Łysogóry, jeleniewskie, zgórskie, posłowickie, dymińskie, brzechowskie, orłowińskie, iwaniskie, wygiełzowskie, chęcińskie, bolechowickie, daleszyckie, Cisowskie, ocięseckie, kadzielaniańskie.
Do charakterystycznych cech gór Świętokrzyskich zaliczają się gołoborza, czyli tereny górskie pokryte kamieniami. Jednocześnie w górach znajdują się przede wszystkim lasy jodłowe oraz bukowe. Specyfika tych gór sprawia, że doskonale nadają się do rekreacji. Piesze wyprawy mogą być realizowane nawet rodzinnie. W górach nie występują warunki, które wymagają wspinaczki czy poruszania się po bardzo trudnych szlakach. Dodatkowo jest to rejon, gdzie można korzystać z wielu zabytków związanych z historią Polski, gdyż świętokrzyskie od ponad tysiąca lat wchodzi w skład kraju.

Pasmo Sudetów

Drugim najstarszym pasmem gór w Polsce są Sudety. To znacznie wyższe góry od świętokrzyskich, których najwyższy szczyt sięga 1603 metrów nad poziom morza. Śnieżka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór w Polsce. W ramach pasm Sudetów wyróżnić należy Karkonosze, Góry Izerskie, Kaczawskie, Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie, Bardzkie, Stołowe, Bystrzyckie, Orlickie, Bialskie, Złote, Opawskiemasyw Śnieżnika oraz Rudawy Janowickie. Średnia wysokość szczytów oprócz Karkonoszy nie przekracza tysiąca metrów nad poziom morza.
Sudety są górami, które są bardzo chętnie wybierane przez turystów. Wynika to z wyjątkowych walorów krajobrazowych. Jednocześnie nadal w tym regionie można znaleźć miejsca, w których nie spotka się wielu turystów. Pozwala to decydować się na wypoczynek na łonie natury, który pozwala na rekreację oraz intensywny wypoczynek.

Pasmo górskie Karpaty
Najmłodszym pasmem górskim w Polsce są Karpaty. Powstały one podczas ostatniego, dużego zlodowacenia. Jednocześnie są to najwyższe góry w kraju z najwyższym szczytem, który stanowi Rysy. To góra, która ma 2499 metrów nad poziome morza. Karpaty to takie pasma górskie w Polsce, jak:
– Tatry,
– Pieniny,
– Beskid Śląski,
– Beskid Mały,
– Beskid Makowski,
– Beskid Wyspowy,
– Gorce,
– Beskid Sądecki,
– Bieszczady,
– Góry Sanocko-Turczańskie.
Tatry to najchętniej wybierane góry w Polsce przez turystów zarówno z kraju jak też zagranicy. Do popularnych rejonów tego masywu zaliczają się również Pieniny, Bieszczady czy Beskid Śląski.

Kiedy zarośnie dziura po wyrwaniu zęba?

Redakcja nicesport.pl

Miłośnicy aktywnego trybu życia, którzy chcą dzielić się na co dzień swoją wiedzą dotyczącą każdej dziedziny życia! Inspiruj się, zdobywaj nowe informacje i rozwijaj swoje zainteresowania razem z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Komfort i styl na każdą noc: damskie piżamy Henderson
Czym tak właściwie jest temperament?
Czym jest Deja Vu? Wyjaśnienie

Jesteś zainteresowany reklamą?