Strona główna
Rekreacja
Tutaj jesteś

Odpoczynek po treningu – kluczowe porady

1 czerwca 2023 Odpoczynek po treningu

Pokonywanie swoich ograniczeń dzięki aktywności fizycznej to kluczowa kwestia dla zachowania równowagi i zdrowia. Jednak jednym z najczęstszych błędów, jest źle spędzony odpoczynek po treningu, lub wręcz całkowite go zaniechanie. A to błąd i to bardzo kosztowny. Organizm po wysiłku reaguje inaczej, a mięśnie muszą odpowiednio się zregenerować. Ciało musi mieć zasoby i czas na uzupełnienie strat. A dobrze poprowadzony kolejny trening będzie bardziej efektywny.

Po przeczytaniu tego artykułu wzrośnie Twoja wiedza na temat:

 • na czym polega zdrowy odpoczynek po treningu
 • czym odpoczynek różni się od regeneracji
 • jakie zasady odpoczynku możesz wprowadzić od razu

Najważniejszy moment treningu – odpoczynek

regeneracja po treningu

Godziny po treningu są kluczowe. Dlatego warto poświęcić je na odpoczynek. To niezwykle istotny element procesu zdobywania formy, o którym niestety często zapominamy. W zasadzie można powiedzieć, że zasadnicza część treningu zaczyna się po części wysiłkowej. Właściwie dobrana regeneracja wpływa na wyniki naszych treningów, a jednocześnie pomaga uniknąć kontuzji. Innymi słowy jest jedynym momentem w ciągu dnia, gdzie następuje przyrost włókien mięśniowych. Największy przyrost mięśni jesteśmy w stanie faktycznie doświadczyć podczas snu. O jego odpowiedniej ilości będzie mowa jeszcze później.

W walce o upragnioną sylwetkę, większość z nas skupia się głównie na intensywnych ćwiczeniach. Część osób skupia się na odpowiedniej diecie, czy też regularnym piciu wody. Lecz równie ważne jest umiejętne wprowadzenie do swojego planu treningowego dobrze przemyślanej regeneracji mięśniowej. Aby osiągnąć wymarzone cele, warto wiedzieć, jak odpocząć po wysiłku i jak zaplanować trening, który pomaga organizmowi szybko wrócić do równowagi. Zrozumienie tego procesu oraz umiejętność jego umiejętnego wykorzystania może przyczynić się do wprowadzenia naszej formy na zupełnie nowy poziom.

UWAGA! Ból mięśni i jakiekolwiek inne niedogodności mogą być sygnałem do zaprzestania ćwiczeń. Czasami może wystarczyć danie sobie czasu na odpoczynek, jednak czasem może to wpływać na naszą kondycję zdrowotną, co wymaga już konsultacji lekarskiej.

Odpoczynek po treningu, a regeneracja organizmu

Odpoczynek i regeneracja są kluczowymi elementami dla osiągnięcia sukcesu sportowego oraz utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Odpoczynek po treningu jest niezbędny, aby pozwolić organizmowi na odbudowę uszkodzonych mięśni oraz uzupełnienie glikogenu. To właśnie w czasie odpoczynku dochodzi do regeneracji po treningu, podczas której mięśnie rosną i stają się silniejsze.

 • Odpoczynek
  To zazwyczaj pasywna forma spędzania czasu, która zaskakująco może wiązać się z czynnościami, które niekoniecznie kojarzą się z odpoczynkiem. Mowa tutaj np. o czytaniu książki, czy też siedzeniu na kanapie. Oczywiście
 • Regeneracja
  Najkrócej rzecz ujmując jest to działanie, które ma odbudować nadwątlone siły po treningu i zmniejszyć wszelkie dolegliwości będące jego efektem. Przykładem aktywnej regeneracji jest masaż. Poprawia on krążenie i działa na konkretne grupy mięśni, dzięki czemu jest efektywny. Miejscem gdzie możemy się zregenerować jest też sauna. Gorąca kąpiel pomaga również w zmniejszeniu stresu. Nie przesadzajmy jednak i starajmy się nie brać jej częściej niż co 48 godzin.

Niemniej w obu tych elementach ważne są jeszcze 2 elementy:

jak odpocząć po treningu
 • Dieta
  Dieta odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji, gdyż dostarcza wszystkich odpowiednią ilośc niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Dobrze zbilansowane posiłki pomagają przyspieszyć odbudowę mięśni oraz wspierają układ odpornościowy.
 • Rozciąganie (stretching)
  Rozciąganie stanowi ostatni element tego procesu i nie można go pomijać. Regularne stosowanie go po treningu przyczynia się do zwiększenia elastyczności mięśni, co wpływa na redukcję ryzyka kontuzji. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza z wiekiem i po najcięższych treningach. Ponadto, przyspiesza ono przepływ krwi, dzięki czemu składniki odżywcze są szybciej przekazywane do uszkodzonych mięśni. Rozciągając się zaraz po treningu zmniejszamy też ewentualny ból, jaki wywołuje zbytnie zakwaszenie mięśni (innymi słowy zakwasy)

Jak odpocząć po treningu – sposoby na regenerację od teraz

Regeneracja

Nasz organizm jest tak skonstruowany, że po wysiłku fizycznym potrzebuje czasu na regenerację sił. Odpoczynek po treningu to nie tylko bardzo ważny, ale także nieodzowny element każdego programu treningowego. Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie, jak powinien wyglądać ten czas nie jest taka oczywista. Oto kilka porad, które pozwolą Ci w maksymalny sposób wykorzystać czas regeneracji:

 • zadbajmy o sen (8 godzin na dobę to w zasadzie podstawa)
 • zrezygnujmy z używek takich jak alkohol, czy też papierosy
 • rozciągajmy się po zakończonych ćwiczeniach
 • spożyjmy jakiś posiłek maksymalnie 60 minut po treningu
 • pijmy dużo, ale regularnie
 • nie bójmy się zrobić dodatkowy dzień wolny


Aktywny odpoczynek to sposób na zbilansowanie systemu nerwowego i lepszą regenerację mięśni. Warto zastosować takie metody jak spacer, jazda na rowerze czy basen. Dzięki temu zwiększysz przepływ krwi, co przyspieszy odbudowę mięśni. Szybsza regeneracja nie oznacza też koniecznie większego wysiłku.

Rozciąganie to kolejny istotny punkt. Po intensywnym treningu warto wykonać kilka ćwiczeń, które przyczynią się do rozluźnienia mięśni i obniżenia napięć. Pozwoli to również uniknąć ewentualnych urazów. Polecane jest szczególnie zadbanie o rozciągnięcie po ciężkim treningu.


Dieta to nieodzowny element każdego treningu, a co za tym idzie, również odpoczynku. Starajmy się zjeść chociaż mały posiłek po treningu (najlepiej do godziny). Pozwoli to odpowiednio zagospodarować ciału składnikami odżywczymi nie i nie czuć znużenia. Mięśnie po wysiłku fizycznym najbardziej potrzebują białka i węglowodanów. Pamiętajmy też, że organizm może nie mieć jak uzupełnić składników i w konsekwencji spali własne mięśnie zamiast tłuszczu.


Nawodnienie to istotny punkt, którego nie można nie docenić. Tracąc pot podczas wysiłku fizycznego, eliminujemy z organizmu elektrolity – jony, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Warto uzupełnić płyny, sięgając po wodę, izotonik czy inne napoje sportowe, które pomogą uniknąć przesuszenia i skurczów mięśni.

Regeneracja po treningu – ważne by nie przesadzić

Prawidłowo dobrane metody regeneracji, odpowiednia dieta, duża ilość snu oraz dbałość o rozciąganie to czynniki pozwalające osiągać zamierzone efekty. Uważajmy przy tym wszystkim, aby się nie przetrenować, a jednocześnie utrzymać wysoką intensywność i to bez względu na to, czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy też rekreacyjnymi.

Jak długo boli noga po endoprotezie biodra?

Redakcja nicesport.pl

Miłośnicy aktywnego trybu życia, którzy chcą dzielić się na co dzień swoją wiedzą dotyczącą każdej dziedziny życia! Inspiruj się, zdobywaj nowe informacje i rozwijaj swoje zainteresowania razem z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzanie Cypru – co warto tam zobaczyć?
Brno i Morawy Południowe – co zwiedzić?
Kopalnia Guido – zwiedzanie

Jesteś zainteresowany reklamą?