Wiele osób marzy o kompleksowej metamorfozie ciała. Zaplanowanie drogi do skutecznej i – co nie mniej ważne – trwałej zmiany wymaga uwzględnienia nie tylko nawyków żywieniowych, lecz także form aktywności fizycznej. Do takiej pracy nad sylwetką warto przygotować się kompleksowo.
Od czego warto zacząć planowanie metamorfozy?
Samodzielnie czy z pomocą?
Od czego warto zacząć planowanie metamorfozy?
Decyzje podejmowane spontanicznie bardzo często przynoszą pozytywne efekty, jednak do metamorfozy ciała trzeba się odpowiednio przygotować. Nie można po prostu z dnia na dzień przerzucić się na jedzenie liści sałaty i bieganie 10 kilometrów co drugi dzień. Przede wszystkim trzeba zacząć od ustalenia (realnego!) celu, wyznaczenia sobie kolejnych etapów jego osiągania. W przypadku diety i ćwiczeń warto najpierw ustalić, czy nie występują żadne przeciwskazania. Dobrym rozwiązaniem na początek jest wykonanie podstawowych badań. Za nadwagę może odpowiadać (w pewnym stopniu oczywiście) na przykład niedoczynność tarczycy, która jest chorobą coraz bardziej powszechną, szczególnie u kobiet. Być może oprócz diety i ćwiczeń konieczne będzie wdrożenie leczenia, dodatkowej suplementacji. Kompleksowe badanie powinno być punktem wyjścia do podjęcia jakichkolwiek działań.
Samodzielnie czy z pomocą?
W internecie planów treningowych, wyzwań motywacyjnych i diet są setki. Spora część udostępniana bezpłatnie. Oczywiście są to materiały, z których w pewnym stopniu można korzystać, natomiast zawsze należy upewnić się, czy źródło, z którego korzystasz napewno jest wiarygodne. Nie da się jednak również ukryć, że indywidualne podejście do diety i treningu daje najlepsze efekty. Programy dostępne w internecie są z reguły bardzo ogólne, uśrednione i nie zawsze będą w związku z tym u wszystkich się sprawdzać. Indywidualnie ułożone plany treningowe i dietetyczne, które dzisiaj bez problemu również można zamówić online (konsultacje mogą odbywać się różnymi kanałami), znacznie zwiększają szansę na sukces. Wszystko oczywiście zaczyna się od diety, ta jednak powinna być dostosowana do stylu życia, ewentualnych chorób czy innych problemów zdrowotnych, hormonalnych. Powinna być także dostosowana do typu zaplanowanego treningu. Posiłki przed lub potreningowe nie powinny być przypadkowe. W niektórych momentach bardziej potrzebne są posiłki białkowe, w innych węglowodanowe. W ramach indywidualnego podejścia do diety czy planów treningowych to wszystko można ustalić i ze sobą połączyć w spójną całość. Potem zostaje już tylko konsekwentne realizowanie planu oraz uważne monitorowanie efektów. Czasami trzeba wdrożyć inne rozwiązanie, wprowadzić korekty do planu treningowego lub zmiany w diecie. Przy indywidualnych planach dietetycznych i treningowych jest to znacznie prostsze.