Piłki do tenisa są dzielone na dwie główne kategorie, czyli na piłki ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Na co warto się zdecydować?
Chociaż na pierwszy rzut oka każda piłka tenisowa wygląda praktycznie tak samo, to jednak warto pamiętać o tym, że tak naprawdę w tenisie stosowane są różne rodzaje piłek.
Piłki ciśnieniowe – rekomendowane dla doświadczonych graczy
Piłki ciśnieniowe to rodzaj piłek, które wykorzystane są przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych graczy tenisowych, chociaż niekiedy sięgają po nie również początkujący.
Charakterystyczną cechą, jaką ma ciśnieniowa piłka tenisowa, jest to, że wewnątrz niej znajduje się powietrze pod wysokim ciśnieniem, które może sięgać nawet do około 6 atmosfer. Takie piłki produkowane są przez ich sklejanie w warunkach wysokiego ciśnienia. Są one następnie hermetycznie pakowane, aby zapobiec ucieczce gazu z ich wnętrza. Z czasem dochodzi jednak do jego zaniku, więc piłka staje się cięższa.
Ciśnieniowe piłki są przede wszystkim lekkie i szybkie, dlatego też pozwalają one na uzyskanie lepszych efektów gry u bardziej doświadczonych graczy, którzy opanowali już technikę. Są one też wygodne ze względu na niski ciężar, więc mogą sprawdzić się u młodzieży, osób początkujących o niższej sile rąk.
Piłki bezciśnieniowe – najlepsze dla początkujących
Z kolei piłki bezciśnieniowe to rodzaj piłek, które nie są cięższe od ciśnieniowych ze względu na brak wysokiego ciśnienia w ich środku. To jednak powoduje, że są one trwalsze.
Stosowanie piłek bezciśnieniowych rekomendowane jest głównie dla osób początkujących, które dopiero opanowują technikę grania w tenisa. W porównaniu do piłek ciśnieniowych te bezciśnieniowe są również wolniejsze, ponieważ im mocniejsze będzie uderzenie, tym piłka będzie bardziej zwalniać.
Piłki niskociśnieniowe – najlepsze dla dzieci
W sprzedaży można znaleźć także takie modele piłek jak piłka tenisowa niskociśnieniowa, które charakteryzują się niższym ciśnieniem.
Niskociśnieniowe piłki rekomendowane są głównie dla dzieci w wieku około 5-6 lat, ponieważ są wygodne w serwowaniu ze względu na niski ciężar. Jednocześnie cechują się one możliwością łatwiejszej kontroli w stosunku do piłek bezciśnieniowych.