nicesport.pl

nicesport.pl – sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

Sport

Surfujemy po polsku. Nauka surfingu i kitesurfingu!

Surfujemy po polsku. Nauka surfingu i kitesurfingu!

Gdy mowa o surfingu, najczęściej przychodzi nam na myśl widok ciepłych australijskich plaż. Kojarzymy go głównie z wysokimi falami, rześką bryzą i upałem. W rzeczywistości jednak surfing nie musi być aż tak egzotycznym sportem. Możemy z równie wielką frajdą i pasją uprawiać go w Polsce. Nie tracimy ani na wrażeniach, ani wprawie. 

O co chodzi w kitesurfingu?

Kitesurfing jest odmianą tradycyjnego surfingu, również z wykorzystaniem specjalnej deski. Jest dyscypliną sportową dostosowaną do mniej żywiołowych wód morskich, gdzie fale nie muszą być tak wysokie, jak w rejonach zwrotnikowych. Trudno zaprzeczyć, że Bałtyk nie może pochwalić się energicznymi, sięgającymi kilku metrów wysokości ścianami wody, niemniej jednak posiada inny atut. Stosunkowo silne wiatry panujące na polskim morzu przez blisko cały rok umożliwiają nam sunąć po powierzchni wody. Dyscyplina sprowadza się do stosowania specjalistycznego latawca (z ang. kite), trzymanego przez kitesurfera za pomocą liny. Wykorzystuje się w ten sposób siłę wiatru, która ciągnie nas z sobą. Nauka kitesurfingu w Polsce jest przy tym przyjemnym, dającym wiele radości i motywacji kursem, najczęściej obejmującym wpierw teorię, potem zaś część praktyczną. Jeżeli zależy nam na profesjonalizmie i solidności szkolenia, korzystajmy z pomoc wykwalifikowanych instruktorów. Tacy z kolei powinni posiadać rekomendacje i uprawnienia Polskiego Związku Kitesurfingu i, co może stanowić dodatkowy atut, certyfikat International Kitesurfing Organization.

Surfing po polsku

Jak wcześniej powiedziano, surfing może być świetną dyscypliną sportową również w realiach polskich. Chociaż bałtyckie fale są z reguły niższe niż te oceaniczne, miłośnicy klasycznego surfingu także na nich mogą oddawać się swojej pasji. Mało tego, pasję tę najczęściej chcą przekazywać innym. Surfing w Polsce ma dość krótką historię, jednak trudno jest przecenić zalety, jakimi może się pochwalić. Po pierwsze, jest to dziedzina wciąż nowa i już nie tak zakorzeniona w polskiej rzeczywistości, jak na przykład piłka nożna czy koszykówka. Wobec tego stanowi unikalną, niecodzienną atrakcję. Po drugie, to sport wybredny, nie wszędzie bowiem jesteśmy w stanie surfować. Fakt, że nie jest aktywnością na każde wysunięcie ręki przyciąga do siebie jeszcze większe rzesze ochotników. Jedną z bardziej popularnych w naszym kraju lokalizacji do nauki surfowania są Chałupy, gdzie kursy podzielono na odpowiednie bloki szkoleniowe. Są one dostosowane zarówno do mniej, jak i tych bardziej doświadczonych kursantów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *