Rower to pojazd, który warto kupić. Nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale również pozwala na spore oszczędności – nawet, jeśli jego nowy właściciel nie ma w planie całkowitej rezygnacji z jazdy samochodem. Od pewnego czasu poza klasycznymi, można kupić także modele elektryczne. Trudno nie stawiać więc sobie pytania o to, na ile atrakcyjne może być takie rozwiązanie.
Specyfika rowerów elektrycznych
Różnice między rowerami klasycznymi i elektrycznymi są znaczące, trudno jednak dostrzec je na pierwszy rzut oka. Dostępne w sprzedaży rowery elektryczne są eleganckie i wygodne, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie temu, aby napędzać je siłą własnych mięśni. Silnik elektryczny, który jest w nich zamontowany, nie jest więc sercem jednośladu. Sami producenci e-rowerów przedstawiają go przede wszystkim jako wsparcie dla rowerzysty, a nie jako rozwiązanie, które ma zniechęcać ich do klasycznego sposobu jeżdżenia. W nowoczesnych e-rowerach mamy zresztą do czynienia z całymi zestawami sensorów, dzięki którym silnik może być załączany jedynie w określonych sytuacjach, gdy kierujący najbardziej tego potrzebuje. Co warte podkreślenia, jeśli mamy do czynienia z silnikiem, którego moc nie przekracza 250 W, osoby chcące jeździć rowerem elektrycznym nie muszą posiadać żadnych dodatkowych uprawnień. Przesiadka z klasycznego jednośladu na e-rower nie należy przy tym do skomplikowanych. Nawet, jeśli da się zauważyć pewne różnice w prowadzeniu pojazdu, szybko można się do nich przyzwyczaić.
Zalety roweru elektrycznego
Rower elektryczny to rozwiązanie stosunkowo nowe. Nie zaskakuje więc to, że posiada nie tylko spore grono zwolenników. Wśród osób zainteresowanych e-rowerami można spotkać także te, które są nastawione do nich sceptycznie i którym trudno jest zrozumieć, dlaczego miałyby uznać przesiadkę na taki ulepszony jednoślad za dobry pomysł.
Tymczasem rowery tego typu mają szereg zalet sprawiających, że łatwo można się do nich przekonać. Jedną z najważniejszych wydaje się być wygoda użytkowania. Poruszanie się rowerem po zakorkowanym mieście jest znacznie przyjemniejsze niż jazda samochodem, a silnik pozwala na redukowanie zmęczenia, co przydaje się, zwłaszcza, gdy wraca się po całym dniu spędzonym w pracy.
Nie bez znaczenia jest również to, że kupując e-rower nie musimy go rejestrować i wykupywać OC. Oznacza to koszty utrzymania nieporównywalnie niższe niż te, z jakimi zmagają się właściciele skuterów i aut osobowych. Miłośnicy e-rowerów zwracają też uwagę na to, że silnik pracuje cicho, ewentualne obciążenia podczas podróży są niższe niż w klasycznym jednośladzie, baterie można naładować wyjątkowo szybko, a do tego z roweru elektrycznego mogą korzystać także te osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na inny, intensywny wysiłek fizyczny.
Czy rower elektryczny ma wady?
Każdy pojazd ma nie tylko zalety, ale również pewne niedociągnięcia. Nie inaczej sytuacja przedstawia się i wtedy, gdy mówimy o rowerach elektrycznych. Nietrudno się domyślić, że ich największą wadą są dość wysokie ceny. Te systematycznie spadają, nadal jednak są one wyraźnie wyższe niż koszt związany z zakupem klasycznego jednośladu. Kupując rower elektryczny należy też liczyć się z tym, że będzie on cięższy niż jego tradycyjny odpowiednik. Pewnym ograniczeniem może być też zasięg pojazdu na jednym ładowaniu. Jest on uzależniony od wielu czynników i choć producenci chętnie wspominają o tym, że ich rowery mogą przejechać nawet 120 kilometrów na jednym ładowaniu, może zdarzyć się i tak, że już po 30 kilometrach bateria się wyczerpie i będzie wymagać doładowania.
Artykuł powstał przy współpracy z https://primado.pl/