Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Bieganie a odchudzanie – przeczytaj zanim zaczniesz

17 czerwca 2021 bieganie

Bieganie spala ogromne ilości kalorii – nic dziwnego, że miłośnicy tego sportu słyną ze szczupłych sylwetek. Ta forma treningu słusznie budzi zainteresowanie wśród osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Niestety obrosła przy tym w wiele mitów, wciąż żywych mimo wielokrotnego obalania. Przeczytaj nasz artykuł lub skorzystaj z portalu dla biegaczy https://sbiegacza.pl, a unikniesz błędów, które mogą zrujnować plan na odchudzanie przez bieganie.

Biegi a odchudzanie – nie dla każdego!

Na początek rozwiejemy wątpliwości – nie każdy może postawić na ten rodzaj aktywności fizycznej w ramach starania o lepsza sylwetkę. Bieganie jest niewskazane w przypadku osób otyłych. Kolana obciążone nadmierną masą ciała nie zniosą na dłuższą metę wysiłku biegowego.

Bezpieczną formą aktywności dla osób z dużą nadwagą jest pływanie albo rower – te formy treningu również spalają duże ilości kalorii. W połączeniu z dietą redukcyjną o odpowiednim bilansie kalorycznym, szybko pozwolą nam zrzucić na tyle dużo, by bez obaw móc po raz pierwszy ruszyć w trasę. W przypadku otyłości każdy odchudzający się powinien być pod opieką kompetentnego dietetyka i kierować się jego zaleceniami co do aktywności. Warto również posiadać specjalistyczną wiedzę teoretyczną na temat diety dla biegaczy, a taką można znaleźć np. na portalu https://sbiegacza.pl/category/dieta/.

Bieganie na czczo a chudnięcie

Czasami słyszy się, że bieganie na czczo pozwala spalić więcej kalorii – nie jest to prawda, a reguły dzieje się wręcz przeciwnie. Brak jedzenia siłą rzeczy powoduje równocześnie brak energii – mało kto przed śniadaniem może się pochwalić jej dużymi zapasami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy poprzedniego dnia spożyliśmy bardzo obfitą kolację. 

Głód rzutuje na wydajność treningu – siła woli nie pomoże, gdy ciało po prostu nie ma paliwa. O wiele lepiej ruszyć w trasę po bogatym w węglowodany śniadaniu i wtedy dać z siebie wszystko! Jeśli nie jesteśmy głodni, sprawdzi się przynajmniej lekka przekąska bogata w cukry proste – banan, trochę suszonych owoców albo tost z dżemem. 

Trening biegowy na czczo, jeżeli już się na niego zdecydujemy, powinien być krótki, niezbyt intensywny, odbywany bardziej dla przyjemności niż w celu spalania kalorii. Próba bicia życiowego rekordu na głodniaka nie tylko skończy się fiaskiem, ale może nawet doprowadzić do omdlenia na trasie!

Bieganie a spalanie kalorii – uwaga na mity!

Kolejny mit – bieganie spala kalorie dopiero po 30 minutach treningu. Nic bardziej mylnego – każda aktywność fizyczna spala kalorie, niezależnie od tego jak długo trwa. Prawdą jest to, że długie biegi w strefie tlenowej (spokojnym tempem umożliwiającym na przykład rozmowę) zmuszają organizm do spalania większej ilości tkanki tłuszczowej. Ponadto, początkowe kilkadziesiąt minut treningu wyczerpuje zapas zgromadzonego w mięśniach glikogenu – cukru – dopiero potem organizm sięga do tkanki tłuszczowej. Niemniej, założenie że potrzeba pół godziny treningu aby spalanie w ogóle się zaczęło jest po prostu błędne. Samochód zużywa benzynę także wtedy, gdy tylko go przeparkowujemy, prawda?

Wisienka na torcie fałszywych przekonań – bieganie w ciepłym ubraniu spala więcej kalorii. Jedyne co osiągniemy udając się na trening ubrani zbyt grubo to dyskomfort i hektolitry potu. Pocenie się nie jest wydalaniem tłuszczu z organizmu – to głównie woda mająca nas ochłodzić podczas wysiłku. Takie zabiegi mogą doprowadzić nawet do groźnego odwodnienia podczas treningu, a w efekcie zawrotów głowy i utraty przytomności.

Czy bieganie wystarczy by schudnąć? 

Treningi biegowe nie są magicznym sposobem na szczupłą sylwetkę. Redukcja masy nie powiedzie się bez odpowiedniej diety i liczenia kalorii – intuicyjne jedzenie sprawdza się przy odchudzaniu stosunkowo rzadko. 

By dowiedzieć się ile kalorii przyswajać by schudnąć, powinniśmy obliczyć swoją Całkowitą Przemianę Materii. W sieci dostępne są darmowe kalkulatory – wystarczy wprowadzić swoją wagę, wzrost, płeć oraz określić aktywność fizyczną. Następnie, od wartości CPM należy odjąć 200-300 kalorii – uzyskamy deficyt kaloryczny – zaopatrzyć się w tabele wartości energetycznej rozmaitych produktów, wagę kuchenną i bardzo dużo cierpliwości!

Kluczem do udanej redukcji tłuszczu jest wytrwałość i kompleksowe podejście. Treningi nie wystarczą, jeśli zaraz po nich będziemy nadrabiać spalone kalorie słodkimi przekąskami. Aktywność fizyczna każdego typu musi iść w parze z pozostawaniem w deficycie kalorycznym. Bez zwracania na to uwagi, mimo regularnego, intensywnego trenowania, możemy nawet przytyć!

Kiedy zarośnie dziura po wyrwaniu zęba?

Redakcja nicesport.pl

Miłośnicy aktywnego trybu życia, którzy chcą dzielić się na co dzień swoją wiedzą dotyczącą każdej dziedziny życia! Inspiruj się, zdobywaj nowe informacje i rozwijaj swoje zainteresowania razem z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kadra Polski na Euro 2024
Czy siłownia to sport?
Czy joga to sport?

Czy joga to sport?

22 marca 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?