nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

RekreacjaTurystyka

Budapeszt co zobaczyć – trzy najlepsze atrakcje

Budapeszt co zobaczyć – trzy najlepsze atrakcje

Budapeszt jest stolicą i jednocześnie największym miastem Węgier. Co ciekawe, powstało w II połowie XIX wieku jako połączenie trzech miast, zlokalizowanych wokół Dunaju, a sama nazwa jest niejako efektem połączenia ze sobą wszystkich tych nazw. Budapeszt co zobaczyć?

1. Budynek parlamentu

To część miasta, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Wielki i majestatyczny – parlament wręcz góruje nad całym miastem. Jest uznawany za jeden z symboli kraju i samego Budapesztu.

Wieczorem można podziwiać go w pięknym podświetleniu. Za dnia z kolei można go zwiedzać od wewnątrz (uwaga – w trakcie obrad parlamentarnych mogą pojawiać się w tym zakresie ograniczenia, dlatego planując wycieczkę, dokładnie sprawdź, kiedy planowane są najbliższe sesje). W podziemiach budynku znajduje się unikatowe muzeum węgierskiego parlamentaryzmu.

2. Baszta rybacka

Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w całym Budapeszcie. To piękna, jasna budowla, która została stworzona w stylu neoromańskim, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się zamkowe mury.

Baszta swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybackiemu, który bronił tej części miasta. Gdy wejdzie się na budowlę, można stamtąd podziwiać widok na Dunaj, a także Wyspę Małgorzaty.

3. Zamek królewski w Budapeszcie

Nie jest pewne, kiedy dokładnie kompleks został wybudowany. Budowla znajduje się u brzegu Dunaju, po jego prawej stronie. Niektóre miejsca (jak plac zamkowy) są otwarte bez przerwy i nawet w godzinach późnowieczornych czy wczesnoporannych wypełniają go rzesze turystów. Część zewnętrzną można zwiedzać bezpłatnie, jednak wejście do środka wiąże się z opłatą za bilet.

Zamek znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO i rzeczywiście jest budynkiem wartym obejrzenia. Dla zainteresowanych, wewnątrz znajduje się również Muzeum Historii Budapesztu, które jest nie lada gratką dla osób zainteresowanych dziejami stolicy Węgier. Cały budynek jest ogromny i dosłownie góruje nad Dunajem, dając nieprzeciętne wrażenie. Nawet z daleka robi ogromne wrażenia na turystach.

4. Plac Bohaterów w Budapeszcie

Plac ten bywa również nazywany Milenijnym lub Placem Tysiąclecia. Znajduje się tam monumentalny Pomnik Tysiąclecia, który powstał w celu upamiętnienia powstania państwa węgierskiego właśnie tysiąc lat wcześniej. Cały plac jest wart zobaczenia, znajduje się na nim wiele ciekawych budowli i intrygujących elementów architektonicznych. Spacer po tym placu będzie na pewno ciekawym przeżyciem dla każdego, kto postanowi odwiedzić miasto i zapoznać się z jego infrastrukturą.

Dla zainteresowanych, przy placu znajduje się również Muzeum Sztuk Pięknych, które jest miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia. Można w nim znaleźć zarówno przepiękne dzieła sztuki, jak i ich historię.

To tylko przykładowe lokalizacje, które można zobaczyć w stolicy Węgier. Oprócz nich, znaleźć tam można naprawdę wiele atrakcji i ciekawych budynków, a także obiektów o charakterze muzealnym. Zdecydowanie zachęcamy również do wypróbowania tamtejszej kuchni – z pewnością się nie zawiedziesz.

Udostępnij