Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Co warto zwiedzić w Gdańsku?

21 marca 2024 Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Perła Bałtyku, Hanzeatycka królowa Polski, miasto tysiącletnich tradycji – Gdańsk. To tu historia przeplata się z nowoczesnością, a każda ulica i kamienica ma swoją opowieść. Gdańsk to miejsce, które warto zwiedzić, niezależnie od pory roku. Jego zabytki, muzea, parki i plaże oferują wiele możliwości spędzenia wolnego czasu i wypoczynku.

Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Zdaniem wielu turystów, każdy zakątek Gdańska skrywa coś wartego zobaczenia. Przemierzając jego zabytkowe uliczki, można poczuć prawdziwy duch miasta. Jednak gdzie warto udać się w pierwszej kolejności, jakie są najważniejsze atrakcje tego miejsca? Oto kilka propozycji dla osób, które chcą świadomie zwiedzać i poznawać Gdańsk.

Stare Miasto

Stare Miasto to serce Gdańska i jego najważniejsza, najbardziej reprezentacyjna część. To tu bije serce miasta, to tu skupia się życie kulturalne i nocne. Zwiedzając Stare Miasto, warto zwrócić uwagę na kilka miejsc, które stanowią jego najważniejsze atrakcje.

Złota Brama

Złota Brama to jeden z najważniejszych symboli Gdańska. Wybudowana w latach 1612-1614 to okazała, renesansowa konstrukcja, która stanowiła pierwotnie główne wejście do miasta. Ozdobiona jest kolumnami i rzeźbami personifikującymi cnoty obywatelskie (np. Pokój, Wolność, Sztuka, Roztropność) oraz inskrypcjami moralizującymi, które w przeszłości miały edukować mieszkańców i gości miasta.Obecnie w gmachu mieszczą się wystawy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Długi Targ

Inna ważna atrakcja na mapie Starego Miasta to Długi Targ, będący częścią słynnej Królewskiej Drogi. To tu znajdują się takie zabytki jak Ratusz Głównego Miasta, zegar astronomiczny czy Fontanna Neptuna – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Gdańska. Spacerując wzdłuż Długiego Targu, warto odwiedzić również Artusa – znane miejsce spotkań gdańskiej elity.

Westerplatte

Westerplatte to miejsce o symbolicznym znaczeniu dla historii Polski. To tutaj 1 września 1939 roku rozpoczął się II wojna światowa. Obecnie na wyspie znajduje się cmentarz wojenny oraz pomnik Westerplatte, który upamiętnia bohaterów tamtych wydarzeń. Teren jest udostępniony do zwiedzania, a odwiedziny na Westerplatte to obowiązkowy punkt w programie każdego, kto odwiedza Gdańsk z myślą o poznaniu polskiej historii.

Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska to kolejne miejsce o wielkim historycznym znaczeniu, nie tylko dla Gdańska, ale i dla całej Polski. To tutaj w 1980 roku wybuchły strajki, które zapoczątkowały proces przemian społeczno-politycznych w Polsce. Obecnie na terenie Stoczni znajduje się Europejskie Centrum Solidarności, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat historii Solidarności oraz przemian, które zaszły w Polsce i Europie. Przy Stoczni stoi również słynna Brama Nr 2 i pomnik Poległych Stoczniowców – miejsca szczególnie ważne na mapie gdańskich pamiątek historycznych.

Jak długo boli noga po endoprotezie biodra?

Redakcja nicesport.pl

Miłośnicy aktywnego trybu życia, którzy chcą dzielić się na co dzień swoją wiedzą dotyczącą każdej dziedziny życia! Inspiruj się, zdobywaj nowe informacje i rozwijaj swoje zainteresowania razem z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie wyjechać na krótki urlop w Polsce?
Od kiedy Warszawa jest stolicą Polski?
Ile czasu leci się do Tajlandii z Polski?

Jesteś zainteresowany reklamą?