Aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie w kontekście utrzymania organizmu w odpowiednim stanie choćby zdrowotnie. Dodatkowo regularne trenowanie pozwala zapewnić prawidłowe działanie procesów fizjologicznych. Gdy chce się kontynuować ćwiczenia podczas ciąży, warto jest odpowiednio ustalić zestawy ćwiczeń, które nie będą tworzyły zagrożenia dla ciąży oraz zdrowia matki.
Jakie znaczenie ma aktywność fizyczna w ciąży?
Bez względu na to, czy kobieta była aktywna fizycznie przed ciążą czy też nie ćwiczenia w ciąży pozwalają lepiej przygotować się do porodu. Dodatkowo organizm może znacznie sprawniej przechodzić okres ciąży, co również ma duże znaczenie z punktu widzenia powrotu do właściwej formy już po porodzie.
Jeśli chce się wykonywać ćwiczenia w okresie ciąży niezbędne jest między innymi określenie:
– odpowiedniej intensywności treningów,
– rodzaju ćwiczeń.
W ciąży generalnie powinny być realizowane ćwiczenia lekkie. Oczywiście znaczenie ma okres ciąży. Jednak nawet na samym początku warto wykonywać ćwiczenia przez maksymalnie kilkanaście minut. Wówczas można mieć pewność, że ograniczy się ryzyko przeciążenia. Treningi w ciąży mają na celu przede wszystkim zapewnienie dbania o dobry stan zdrowia. W tym względzie badania wskazują, że nawet piętnaście minut dziennej aktywności fizycznej jest w stanie zapewnić oczekiwane efekty zdrowotne. Natomiast sport w ciąży nie powinien być związany z próbami uzyskiwania bardzo znaczących efektów. Duże zmiany w wyglądzie warto pozostawić na okres już po okresie ciąży oraz po porodzie, gdy organizm wróci do normalnego stanu. Proste ćwiczenia, ale oparte na odpowiednim planie treningowym, pozwalają zapewnić między innymi poprawienie funkcjonowania układu krążenia, mięśniowego oraz szkieletowego czy trawiennego. Ma to szczególnie duże znaczenie w ciąży, gdyż można w ten sposób ograniczyć najbardziej uciążliwe dolegliwości ciążowe.
Jakie rodzaje ćwiczeń wybierać?
Gdy wybiera się określone rodzaje ćwiczeń warto jest decydować się na takie, które ograniczają nadmierny nacisk na mięśnie, stawy. Do takich ćwiczeń można zaliczyć między innymi pływanie. W tym względzie woda ogranicza wpływ na stawy oraz obciążenie mięśni. Jednocześnie można decydować się również na aerobik w wodzie, ale także jogę. Innym rozwiązaniem jest postawienie na ogólnorozwojowe ćwiczenia, które nie są nadmiernie intensywne.
Bardzo ważne jest unikanie takich ćwiczeń, które mogą powodować ryzyko występowania bezpośrednich urazów. Ćwiczenia z obciążeniami oraz takie, które wymagają bardzo intensywnego trenowania powinny być wykluczone. Wielu dyscyplin sportowych nie powinno się w ogóle brać pod uwagę. Zalicza się do nich jazdę na nartach, jazdę na rolkach. Natomiast są takie sporty, które można uprawiać, gdy kobieta wykonywała je przed ciążą. Do takich można zaliczyć choćby bieganie. Kobiety mogą decydować się na bieganie na odcinkach, które nie przekraczają odległości trzech kilometrów. Oczywiście konkretne ćwiczenia można zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.