nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

Lifestyle

Czym różnią się rolki damskie od męskich

Czym różnią się rolki damskie od męskich

Coraz chętniej wybieraną formą aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu jest jazda na rolkach. To idealna rozrywka dla dzieci, ale także sport dla dorosłych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rolki są dla każdego, a dobór odpowiedniego modelu jest bardzo zindywidualizowany. Zależy on przede wszystkim od aktywności fizycznej, wygody i komfortu. Innego modelu potrzebuje dziecko, innego mężczyzna, a jeszcze inny sprawdzi się dla kobiety, stąd też na rynku znajdziesz szeroki asortyment produktów, wśród których każdy wybierze coś dla siebie.

To, co widać na pierwszy rzut oka

Podstawową różnicą pomiędzy modelami jest oczywiście kolor i wygląd. Rolki dla kobiet występują zwykle w odcieniach różu czy fioletu lub w delikatnych pastelach, ale z powodzeniem można dobrać również ciemniejsze odcienie. Mężczyzna decyduje się zwykle na agresywne czerwienie, mocne granaty lub czerń.  W przypadku rolek dla dzieci producenci wykazują się niebywałą kreatywnością. Znajdziesz wersje w neonowych kolorach, wielobarwne wzory, a nawet ulubione postacie z kreskówek.

To, co również jest istotne to zakres rozmiarów. Panie mogą wybierać w rolkach o standardowych rozmiarach od 36 do 42, z kolei rolki dla mężczyzn to rozmiary od 39 do nawet 48. Niestety mogą pojawiać się trudności w przypadku, gdy kobieta posiada stopę większą niż w rozmiarze 42. W takiej sytuacji miłośniczki rolek znajdą coś dla siebie w męskim asortymencie.

Różnice podnoszące komfort jazdy

Różnice pomiędzy damskimi, a męskimi rolkami wynikają także z anatomii. Wersje przeznaczone dla mężczyzn są zdecydowanie szersze, gdyż panie posiadają węższą stopę. Różnią się także wyprofilowaniem podeszwy, bowiem rolki damskie muszą być dopasowane odpowiednio do kształtu stopy. Związane jest to główne z punktem ciężkości. W przypadku mężczyzn rozkłada się on inaczej niż u kobiet. Nie bez znaczenia jest także waga poszczególnych modeli, dla pań zaleca się zwykle lżejsze odpowiedniki, jednak nie jest to regułą.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż rolki męskie przystosowane są do bardziej wymagającej jazdy, co przekłada się na ich większą wytrzymałość i funkcjonalność. To oni z reguły decydują się na wyczynowe uprawianie sportów. Rolki damskie zostały przystosowane do mniej dynamicznej jazdy, zwykle rekreacyjnej, głównie po gładkim i twardym podłożu. Są to zasady najczęściej stosowane przez producentów, jednak nie stanowią reguły. Panie także odnajdą modele przystosowane do wyczynowej jazdy, a panowie do rekreacyjnych przejażdżek. Przed podjęciem decyzji warto, byś dokładnie określił wymagania i wybrał skrojony na miarę swoich potrzeb model.

Udostępnij