Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Grypa żołądkowa – jak długo chory zaraża?

21 marca 2024 Grypa żołądkowa – Jak długo chory zaraża?

Grypa żołądkowa, powszechnie znana również jako niestrawność żołądka czy wirusowe zapalenie żołądka i jelit, to popularna dolegliwość często występująca w okresie jesienno-zimowym. Czy jest ona zaraźliwa? Na ile można zarazić inną osobę? Jak się przed tym uchronić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Czy grypa żołądkowa jest zaraźliwa?

Tak, grypa żołądkowa jest chorobą zakaźną. Jej nazwa może wprowadzać w błąd, bo choć nazywamy ją grypą, nie jest ona spowodowana tym samym wirusem co grypa, którą znamy z okresu zimowego. Grypę żołądkową powodują różne wirusy, w tym rotawirusy u małych dzieci czy norowirusy u dorosłych. Choroba jest przenoszona drogą fekalno-oralną, przez bezpośredni kontakt z chorym, przez zanieczyszczone dłonie, powierzchnie czy jedzenie. Wirusy te są bardzo odporne i mogą przetrwać na różnych powierzchniach przez długi czas, co sprawia, że łatwo jest się zarazić.

Długość zarażania grypą żołądkową

Grypa żołądkowa może zarażać zarówno podczas trwania objawów, jak również jakiś czas po ich ustąpieniu. Objawy zwykle pojawiają się 1-2 dni po kontakcie z wirusem i mogą trwać od 1 do 3 dni. Nie oznacza to jednak, że po ustąpieniu objawów przestajemy być zaraźliwi. W przypadku zakażeń rotawirusem, wirusy mogą być wydzielane z kałem nawet przez dwa tygodnie po ustąpieniu objawów, natomiast w przypadku zakażeń norowirusem jest wydzielany z kałem do 48 godzin po zniknięciu objawów. W związku z tym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, osoba zdiagnozowana z grypą żołądkową powinna pozostać w domu przez co najmniej 48 godzin po ustąpieniu objawów.

W jaki sposób chronić się przed zarażeniem?

Ponieważ grypa żołądkowa to choroba zakaźna, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków zapobiegających jej rozpowszechnianiu. Oto niektóre z nich:

  • Myj ręce regularnie: Jest to najprostsze, ale zarazem skuteczne rozwiązanie. Wirusy przetrzymują na różnych powierzchniach, więc mycie rąk z użyciem mydła lub dezynfekcji alkoholowej może pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się infekcji.
  • Izolacja osoby chorej: Jeżeli ktoś w twoim otoczeniu ma grypę żołądkową, najlepiej zminimalizować z nim bezpośredni kontakt do momentu pełnego wyzdrowienia.
  • Czyszczenie powierzchni: Wirusy mogą przetrwać na powierzchniach nawet przez kilka dni. Regularne ich czyszczenie, zwłaszcza w miejscach publicznych, może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa.
  • Korzystanie z indywidualnych przyborów kuchennych: Choroba jest przenoszona drogą pokarmową, dlatego ważne jest, by nie dzielić się jadłowiązkami, kubkami czy szklankami z osobą chorą.

Zapobieganie grypie żołądkowej nie jest łatwe, ale podejmując odpowiednie kroki, możemy skutecznie zminimalizować ryzyko zarażenia. Pamiętajmy, że im szybciej zastosujemy wyżej wymienione środki, tym lepsza szansa, że uda nam się ustrzec przed chorobą.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Ile lat ma Kamil Grosicki? Szczegóły dotyczące jego wieku i kariery

Redakcja nicesport.pl

Miłośnicy aktywnego trybu życia, którzy chcą dzielić się na co dzień swoją wiedzą dotyczącą każdej dziedziny życia! Inspiruj się, zdobywaj nowe informacje i rozwijaj swoje zainteresowania razem z nami!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 164 cm?
Kiedy zarośnie dziura po wyrwaniu zęba?
Jak długo goją się kości po wyjęciu śrub?

Jesteś zainteresowany reklamą?