nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

LifestyleRekreacjaSport

Jak powinna przebiegać nauka jazdy na rowerze?

Jak powinna przebiegać nauka jazdy na rowerze?

Zanim zacznie się sprawnie jeździć na rowerze, niezbędna jest nauka. Najczęściej jazdę na rowerze rozpoczynają dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie nauki od zakupu dla dziecka roweru z trzema kołami. To bezpieczna opcja, która pozwoli maluchowi na dobrą zabawę, a jednocześnie naukę manewrowania sprzętem. Jednocześnie taki pojazd nie jest wywrotny, co ma duże znaczenie z punktu widzenia bezpiecznego poruszania się na rowerze przez młodsze osoby.

Jazda na rowerze z dwoma kołami?

Gdy dziecko jest w odpowiednim wieku można rozpocząć naukę na rowerze z dwoma kołami. Taka nauka jazdy na rowerze może rozpocząć się już, gdy młoda osoba jest w ostatnim roku przedszkola. Warto jednak początkowo zdecydować się na rower z doczepionymi dwoma kołami. Pozwalają one zapewnić dziecku dodatkowy balans, co ogranicza upadki. Gdy osoba ucząca się przyzwyczai się do użytkowania roweru można zdecydować się na naukę jazdy bez żadnego wspomagania. Jednak przy takiej nauce bardzo ważne jest, aby pamiętać o:
– kasku rowerowym,
– pozyskanie dopasowanego modelu roweru,
– zapewnienie dodatkowej ochrony na kolana i łokcie.
Odpowiednie zabezpieczenie dziecka przed upadkami ma bardzo duże znaczenie, gdyż początkowa jazda na rowerze zawsze będzie wiązało się przynajmniej z kilkoma upadkami. Obecnie na rynku akcesoriów rowerowych można bez problemu znaleźć produkty przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach.
Przy nauce jazdy na rowerze dziecka trzeba również uzbroić się w cierpliwość. Wiele osób boi się upadków, co oczywiście ogranicza się w tym jak szybko uczą się sprawnie poruszać na rowerach. Innym problemem może być to, że dziecko często upada, co oczywiście przy odpowiednim zabezpieczeniu nie powinno powodować nadmiernych problemów. Natomiast osoba ucząca się może tracić motywację do nauki, co sprawia, że warto jest odpowiednio zachęcać, choćby poprzez nagrody czy pochwały.

Polecamy również: Rodzaje rowerów

Nauka starszego dziecka

Zdarza się, że dziecko nie nauczyło się jazdy na rowerze we wczesnych latach szkolnych. Wówczas naukę można rozpocząć w późniejszych latach. Oczywiście wtedy można postawić od razu na profesjonalne rowery, które następnie będą używane do codziennej rekreacji. Przy starszym dziecku znacznie szybciej następuje zdobywanie umiejętności bezpiecznego i sprawnego poruszania się na pojeździe. Wynika to ze znacznie lepszych umiejętności motorycznych, które przekładają się na sprawne zdobywanie umiejętności dobrego kierowania rowerem.

Zaawansowana jazda na rowerze

Wielu młodych ludzi decyduje się na naukę bardziej zaawansowanych form jazdy na rowerze. Obejmować to może jazdą po trudnym terenie na rowerach terenowych, czy też jazdę po specjalnych torach na dostosowanych do tego rowerach. Nauka takich czynności wymaga dużej wprawy oraz wielu godzin treningów. Dodatkowo konieczne jest posiadanie odpowiedniego typu roweru. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie się do takiej jazdy, co obejmuje między innymi posiadanie odpowiedniego stroju. Taki strój ma chronić przed kraksami i upadkami, które przy zaawansowanej jeździe na rowerze mogą zdarzać się znacznie częściej.

Udostępnij