Bardzo duża liczba osób dba o codzienną dietę, liczy kalorie, ogranicza słodycze do minimum, ale nie może zgubić zbędnych kilogramów. Nie wszyscy wiedzą, jak przyspieszyć metabolizm i cieszyć się satysfakcjonującą sylwetką.
Należy mieć świadomość, że według Brytyjskiej Służby Zdrowia metabolizmem są wszystkie procesy chemiczne zachodzące w organizmie, by człowiek miał możliwość funkcjonować. Godny uwagi jest fakt, że metabolizm jest odpowiedzialny za trawienie, oddychanie, pracę narządów czy regenerację komórek. Z kolei podstawowa przemiana materii jest to w najprostszym możliwym ujęciu minimalna ilość energii, jaka jest potrzebna organizmowi do wszystkich wspomnianych zadań.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że część osób ma słaby metabolizm, który przyczynia się do wolniejszego spalania energii. Spowodowały to czynniki genetyczne, wiek czy płeć, a także innymi czynnikami, na które człowiek może mieć wpływ. W jaki sposób można poprawić przemianę materii? Jakie są najlepsze sposoby?
Jak przyspieszyć metabolizm – aktywność fizyczna
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że liczbę spalanych kalorii można kontrolować poprzez aktywność fizyczną. Według badań doskonałym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych. Świetnymi przykładami mogą być: bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Rekomenduje się trenowanie przez przynajmniej 150 minut w tygodniu. Osoby, których celem jest przyspieszenie metabolizmu powinny także bardzo poważnie zainteresować się treningiem siłowym.
Godny uwagi jest bowiem fakt, że mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz. Oznacza to, że danej osobie znacznie łatwiej będzie przyspieszyć metabolizm kiedy zwiększy swoją masę mięśniową. Warto wplatać ruch do swojej codziennej rutyny. Praktycznym sposobem może być wysiadanie z autobusu kilka przystanków przed domem. Należy mieć świadomość, że intensywny marsz będzie bardzo korzystnie oddziaływał na tempo metabolizmu. Zobacz więcej: https://nicesport.pl/kilka-rad-na-to-jak-zaczac-biegac/
Higiena snu
Hormon nazywany greliną uwalnia się u osób, które mało śpią. Jest on odpowiedzialny za uczucie głodu. Warto zaznaczyć, że zmniejsza się w tym samym czasie wytwarzanie leptyny. Jest to z kolei hormon, dzięki któremu człowiek czuje się najedzony. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sen jest bardzo mocno powiązany z procesami hormonalnymi. Ponadto odpowiada za utrzymanie równowagi metabolicznej. Należy mieć świadomość, że zaburzenia snu mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje sercowo-naczyniowe. Z badań jednoznacznie wynika, że zwiększają one również szansę na cukrzycę typu II i skutkują zmniejszeniem tolerancji glukozy. Prowadzą także do otyłości.
Jak przyspieszyć metabolizm – odpowiednia ilość kalorii
Jak przyspieszyć metabolizm? Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba osób drastycznie ogranicza liczbę spożywanych kalorii. Wychodzą oni z założenia, że w ten sposób schudną. Rezultat może być jednak odwrotny. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku spożywania zbyt małej liczby kalorii organizmowi będzie brakowało pożywienia. Zwolni tym samym tempo spalania kalorii. Ponadto według licznych badań po restrykcyjnych dietach spoczynkowy metabolizm będzie znacznie niższy w porównaniu do tego przed dietą.
Zostało to dowiedzione w badaniu japońskich naukowców. Osoby badane zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymywała 1462 kcal dziennie, z kolei druga – 1114 kcal. Oczywiście wszyscy uczestnicy wspomnianego badania mieli taki sam dzienny harmonogram zajęć. Należy zaznaczyć, że po zaledwie czterech dniach w obu grupach odnotowany został spadek masy ciała o 2%. Warto również zaznaczyć, że podstawowa przemiana materii w drugiej grupie zmniejszyła się o 13%, a w pierwszej o 6%.
Zmniejszenie odczuwanego poziomu stresu
Jak przyspieszyć metabolizm? Warto wiedzieć, że stres również może przyczynić się do wolniejszego tempa przemiany materii. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w wyniku reakcji na wspomniany stres, organizm będzie wydzielał kortyzol i adrenalinę. Może to oczywiście zaszkodzić na kilka sposobów. Godny uwagi jest fakt, że wysoki poziom kortyzolu w dłuższej perspektywie może przyczynić się do zmniejszenia wrażliwości na insulinę, co z kolei doprowadzi do magazynowania się tłuszczu.
Ponadto kortyzol spowalnia metabolizm. Przeprowadzono badania przez naukowców z Ohio State University. W pierwszym etapie odbyto rozmowę z uczestnikami na temat stresu, jakiego doświadczyli poprzedniego dnia. Następnie został im podany wysokokaloryczny i wysokotłuszczowy posiłek. Później naukowcy dokonali zmierzenia tempa metabolizmu pań. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Okazało się bowiem, że kobiety, które nie zgłosiły wystąpienie żadnego czynnika stresogennego w ciągu 24 godzin spaliły o 104 kcal więcej w porównaniu do uczestniczek, które były zestresowane.
Regularne jedzenie posiłków
Co przyspiesza metabolizm? Należy mieć świadomość, że nie jest dobrym rozwiązaniem spożywanie dużej porcji obiadu lub śniadania, a następnie unikanie jedzenia przez cały dzień. Organizm będzie przez to nie tylko wolniej spalał kalorie, ale również gromadził więcej tłuszczu. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że według badania autorstwa Antoniego Paoli i jego współpracowników, nieregularne pory spożywania jedzenia mogą wpłynąć na zwiększenie poziomu hormonów, które są związane z uczuciem głodu. W konsekwencji może to doprowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Z kolei jedzenia w regularnych odstępach czasu znacznie zmniejsza ewentualne ryzyko przyrostu masy ciała.