nicesport.pl

sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

Sport

Jazda figurowa na lodzie – dyscyplina prawdziwie olimpijska

Jazda figurowa na lodzie – dyscyplina prawdziwie olimpijska

Najstarszą organizacją opiekującą się dyscyplinami zimowymi jest Międzynarodowa Unia Łyżwiarska, która powstała w 1892r. Odpowiada ona za, zdaniem wielu miłośników sportu, najpiękniejszą dyscyplinę sportów zimowych, jazdę figurową na lodzie. Łyżwy figurowe to jednocześnie najstarsza dyscyplina olimpijska, która znalazła się w programie letnich igrzysk w Londynie (sic!) 1908r. Jazda figurowa na lodzie znalazła swoje oczywiste miejsce w programie olimpiady zimowej, debiutując w Chamonix w 1924r. 

Jazda figurowa na lodzie – rywalizacja i uroda

Jazda figurowa na lodzie składa się z czterech konkurencji:

  • jazdy indywidualnej mężczyzn,
  • jazdy indywidualnej kobiet,
  • par sportowych,
  • par tanecznych, od 1976r. 

To co decyduje o klasie danego zawodnika i tym samym jego miejscu w klasyfikacji zawodów jest opanowanie jazdy na krawędziach łyżew. Łyżwy figurowe, takie jak np. https://sklepsmjsport.pl/pl/menu/lyzwy-figurowe-3602.html składają się z buta i stalowej płozy, której przód zakończony się ząbkami. Łyżwiarze wbijają je w lód przede wszystkim w trakcie skoków. Ostrze płozy posiada kształt wklęsłego półkola i styka się z lodem w dwóch punkach: krawędzią wewnętrzną i krawędzią zewnętrzną. Każdy łyżwiarz musi opanować co najmniej 8 sposobów jazdy w zależności od aktywnej nogi, krawędzi płozy i kierunku jazdy. Można oczywiście jechać na obu krawędziach, jednak sportowcy starają się jak najmniej prowadzić łyżwy figurowe właśnie w ten sposób. 

Zmiana systemu sędziowania 

 W sezonie 2004/2005 ISU dokonało radykalnej zmiany sędziowania, ostatnia modyfikacja nastąpiła w sezonie 2018/2019. Nie wiadomo co stałoby się z łyżwami figurowymi, gdyby pozostały ona przy starym, szóstkowym modelu. To w jaki sposób została ona przeprowadzona i jak pozytywnie wpłynęła na jakość oceniania, dla laika wydaje się być wzorcowe. Oglądając  zawody łyżew figurowych, bez względu na ich hierarchię, w lewym górnym rogu śledzimy punktację każdego najdrobniejszego elementu. Generalna zmiana jaka nastąpiła w ocenie przejazdu zawodnika polega na docenieniu wszystkich elementów choreografii. Skoki mają oczywiście w dalszym ciągu ogromną wartość punktową, ale już nie tylko one decydują o miejscu zawodnika. Pod uwagę bierze się wszystkie składowe przejazdu, nawet moment, w którym dany element został umieszczony w programie. Wszystko ma znaczenie. Dzięki nowej punktacji rywalizacja i emocje w łyżwach figurowych trwają do ostatniego momentu. Łyżwy figurowe i ich system sędziowania trwale wpłynęły również na inne artystyczne dyscypliny, te, które zareagowały szybko. Nie umiała tego zrobić choćby gimnastyka artystyczna, która wypadła z programu igrzysk.

Udostępnij