nicesport.pl

nicesport.pl – sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

Zakupy

Odżywka białkowa – jak wybrać najlepszą?

Odżywka białkowa – jak wybrać najlepszą?

Bardzo wiele osób bezpośrednio po rozpoczęciu swojej przygody z siłownią zaczyna także poszukiwania odpowiednich suplementów diety bądź odżywek, które ułatwią im osiągnięcie zakładanego celu. Wśród nich bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi odżywki białkowe, które pozwalają uzupełnić niedobory protein w codziennej diecie.

Odżywka białkowa to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy spożywamy posiłek niezawierający zbyt dużej ilości protein. Na wstępie warto rozwiać wątpliwości, iż stosowanie odżywek białkowych nie może zastąpić odpowiednio zbilansowanej diety, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne organizmu powinniśmy zaspokajać przede wszystkim poprzez zdrowe posiłki.

Czym kierować się na etapie wyboru odżywki białkowej?

Ważne, aby odżywka białkowa charakteryzowała się wysoką zawartością protein, dzięki czemu jej jakość będzie można uznać za najwyższą. Dużą popularnością na rynku cieszy się przede wszystkim koncentrat białka serwatkowego (WPC), który zawiera w swoim składzie do 80% białka. Bardziej wymagający klienci mogą zastanowić się nad zastosowaniem izolatu (WPI) bądź hydrolizatu białka (WPH), które wyróżniają się wyższą zawartością protein, choć takowa idzie w parze z wyższą ceną odżywki.

Niezwykle istotną sprawą pozostaje również to, aby dokonać zakupu odżywki białkowej od renomowanego producenta, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, a jednocześnie przedstawia badania laboratoryjne na swoje produkty. Coraz szersze grono firm z tej branży wprowadza do swojej oferty białka wegańskie, które zostały stworzone z myślą o weganach i wegetarianach.

Jakie korzyści może zagwarantować odżywka białkowa?

Odżywka białkowa (Whey Protein) posiadająca odpowiednio wysoką zawartość białka może pozostawać jednocześnie świetnym źródłem aminokwasów rozgałęzionych BCAA, a także wykazywać działanie anaboliczne, co przekłada się na istotne wsparcie w zakresie budowy czystej masy mięśniowej. Ponadto może być doskonałym antykatabolikiem, ponieważ zapobiega rozpadowi mięśni oraz wyraźnie przyspiesza regenerację. Z możliwości, jakie oferują odżywki białkowe korzystają przedstawiciele praktycznie wszystkich dyscyplin sportowych, choć w ich wypadku zróżnicowany bywa czas przyjmowania takiego produktu. Najmocniej zainteresowani odżywkami białkowymi są zarówno amatorzy, jak i sportowcy, którzy znajdują się w okresie budowy masy mięśniowej.

Odżywki białkowe – podsumowanie

W ofercie producentów odżywek białkowych plasuje się nie tylko WPC, WPI, WPH, ale także produkty tj. kazeina micelarna, białko wołowe czy sojowe. Ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby odżywki białkowe były wykorzystywane do skomponowania zwykłego posiłku, dodając takowe chociażby do płatków owsianych. Dzięki temu jego wartość energetyczna będzie adekwatnie wyższa.

Udostępnij