Jazda na rolkach to sport, który sprawia wiele radości. Niestety początki mogą okazać się trudniejsze niż się wydaje. Warto jednak podjąć ryzyko, by po kilku próbach zacząć świetnie się bawić. Nauka jazdy na rolkach – jak jeździć na rolkach, by przygoda ta była bezpieczna i przyjemna?
Dlaczego warto jeździć na rolkach?
Jazda na rolkach ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to sport, który można zacząć uprawiać niemal w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy jest się dzieckiem, nastolatkiem czy dorosłym człowiekiem, można opanować jazdę na rolkach. Wystarczy tylko odrobina chęci i trochę więcej determinacji.
Rolki to sport, który usprawnia całe ciało. W czasie jazdy pracują mięśnie nóg, pośladków, plecy oraz ręce. Jednocześnie rolki, w przeciwieństwie do biegania, nie obciążają tak stawów. Ruch jest płynny, co sprawia, że kręgosłup i kolana nie są narażone tak, jak w trakcie biegania.
Jeżdżąc na rolkach, bardzo szybko poprawimy kondycję, wzmocnimy ciało oraz zrzucimy nadprogramowe kilogramy. Dotleniony organizm będzie sprawnie pracował. Wzmocnione serce pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Tlen dostarczony do komórek sprawia, że mniej się męczymy i mamy więcej energii.
Jazda na rolkach to sport rodzinny. Jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Zamiast siedzieć przed telewizorem, można zabrać dzieci oraz partnera na świeże powietrze i miło spędzić czas.
Nie można zapomnieć o endorfinach, czyli hormonie szczęścia, którego produkcje uruchamia sport. Jeżdżąc na rolkach będziemy szczęśliwi, zadowoleni i pełni radości. Zmęczeni fizycznie, ale spokojni i zrelaksowani. Zobacz także: https://nicesport.pl/jak-powinna-przebiegac-nauka-jazdy-na-rowerze/
Nauka jazdy na rolkach – jak wybrać odpowiednie rolki?
Pierwszym krokiem nauki jazdy na rolkach jest kupno odpowiedniego sprzętu. Ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki uchronią przed kontuzjami. Kask to obowiązkowy element wyposażenia. Dzięki niemu można uniknąć bardzo poważnych niebezpieczeństw.
Ważny jest wybór rolek. Pierwsze rolki powinny być przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Rozmiar kółek waha się od 78 do 84 mm. Ważne, by unikać kółek plastikowych, a skoncentrować się na poliuretanowych, które sprawią, że jazda będzie przyjemna. Łożyska to SG5 lub ABEC5. Dla ułatwienia należy szukać rolek, które mają oznaczenia 3, 5 lub maksymalnie 7. Pozwolą one rozwijać przyjemną prędkość, jednocześnie nie będą zbyt szybkie, by mogły stanowić niebezpieczeństwo dla osoby początkującej.
Rolki rekreacyjne silnie trzymają stopę oraz unieruchamiają kostkę, dzięki czemu chronią ją przed urazami. Na tego rodzaju rolkach uzyskamy umiarkowaną prędkość idealną na początek.
Wybierając pierwsze rolki, należy również zwrócić uwagę na budowę buta. Jest to najczęściej połączenie miękkiego, sznurowanego obuwia z kompozytową cholewką. Dobre rolki będą stabilizowały stopę za pomocą wiązań na wysokości podbicia, pięty i kostki.
Wybierając buty należy zwrócić uwagę na system wentylacji. Jest on niezbędny, by stopa się nie pociła. Dużym ułatwieniem jest również wyjmowana skarpeta, którą można systematycznie prać.
Wybierając rolki, koniecznie należy zwrócić uwagę na hamulec. Początkujący rolkarze najczęściej hamują przy użyciu właśnie tego sposobu. Hamulec to gumowa konstrukcja, która znajduje się z tyłu rolki. Bardzo ważne jest, by była to twarda, solidna guma. Trzeba mieć świadomość, że w początkowym okresie trzeba będzie ją często wymieniać.
Ważny jest również sposób montowania hamulca. Musi być prosty i intuicyjny, by nie sprawiał problemów. Po pewnym czasie nauki wielu rolkarzy przestaje korzystać z hamulca stosując inne sposoby, by się zatrzymać.
Jak wybrać miejsce do nauki?
Nauka jazdy na rolkach w pierwszej chwili może wydawać się bardzo skomplikowana. Dlatego należy zadbać nie tylko o dobry sprzęt, ale również odpowiednie miejsce do jazdy.
Wybierając miejsce do jazdy na rolkach koniecznie trzeba zadbać, by było odizolowane od ulicy. Trzeba pamiętać, że od pierwszych chwil nikt nie panuje nad rolkami tak jak, by tego chciał. Warto również zadbać, by w pobliżu nie było wielu pieszych, bawiących się dzieci czy innych osób jeżdżących na rolkach.
Warto poszukać miejsca, gdzie jest równy asfalt. Chodnik nie jest najlepszym wyborem, gdyż często jest wyszczerbiony i nierówny. W pierwszych chwilach jest to poważnym utrudnieniem.
Nauka jazdy na rolkach
Nauka jazdy na rolkach bez co najmniej kilku upadków jest niemożliwa. Na początek należy nauczyć się jak upadać, by było to jak najmniej bolesne i niebezpieczne.
Zastanawiając się, jak nauczyć się jazdy na rolkach, trzeba rozpocząć od uzyskania prawidłowej postawy. Ugięte kolana oraz ciało pochylone do przodu sprawiają, że środek ciężkości obniża się, co pozwala na przejecie kontroli nad rolkami. Dzięki takiej pozycji przewrócimy się do przodu, a nie do tyłu. Lecąc do przodu mamy szansę zamortyzować upadek. Wywracając się do tyłu, lecimy bezwładnie, co może skończyć się urazami.
Nauka jazdy na rolkach rozpoczyna się od opanowania tak zwanej „jodełki”. Stopy ustawiamy równolegle do siebie, a następnie kierujemy pięty bliżej siebie, palce ustawiając na zewnątrz. Teraz czas zacząć chodzenie. Ważne jest wykonywanie jak najmniejszych kroków oraz delikatne podnoszenie nóg do góry. Im bliżej nogi będą znajdowały się podłoża, tym lepiej. W tej pozycji ciężar ciała przenosimy na tę nogę, którą akurat stawiamy.
Czas na hamowanie!
Nauka jazdy na rolkach zaczyna się od nauki… hamowania. Tak, tak! Nie można nauczyć się jeździć na rolkach, gdy nie nauczymy się hamować.
Jest kilka sposobów hamowania. Najłatwiejsze jest zatrzymywanie się z wykorzystaniem hamulca. Wystarczy ciężar ciała przenieść na tę nogę, na której znajduje się gumowy hamulec. Dzięki temu niemal natychmiast się zatrzymamy.
Kolejnym, trudniejszym sposobem jest hamowanie pługiem. Polega ono na ułożeniu stóp w kształcie litery V. Im szerszy rozkrok uda się zrobić, tym skuteczniejsze będzie zatrzymywanie się.
Kolejne dwa sposoby zatrzymywania się wymagają już pewnej wprawy w jeździe na rolkach. Metoda T-stop polega na wysunięciu jednej nogi do przodu wraz z przeniesieniem na nią ciężaru. Druga noga ustawia się prostopadle względem kierunku jazdy.
Hamowanie przez obrót to już „wyższa szkoła jazdy”. Można przystąpić do jej wdrażania, gdy mamy już opanowane skręcanie. Jedna noga wysuwana jest do przodu i opierany jest na niej ciężar ciała. Następnie, w momencie obracania się wokół własnej osi, przenosimy ciężar ciała na drugą nogę. Zobacz także: https://nicesport.pl/aktywny-weekend-jazda-na-rowerze-zalety-i-wady/
Dodatkowe ćwiczenia
Osoby, które chcą wiedzieć jak jeździć na rolkach sprawnie i efektownie muszą uświadomić sobie, że potrzeba do tego czasu. Opanowanie zasad nie jest najłatwiejsze, ale z czasem, z dnia na dzień jazda staje się coraz łatwiejsza i sprawia coraz więcej przyjemności.
Nauka jazdy na rolkach powinna zacząć się od wykonywania kilku ćwiczeń. „Beczka” polega na pozwoleniu nogom na rozjechanie się, a następnie ściągnięciu ich z powrotem. Jest to nauka zwalniania i przyspieszania, która jest niezbędna, by świadomie poruszać się na rolkach.
Kolejnym etapem nauki jazdy na rolkach jest skręcanie. Należy rozpędzić się, a następnie przełożyć nogę do przodu, taki ruch spowoduje, że zaczniemy skręcać. Manewr należy wykonywać uginając kolana. W trakcie skrętu w prawo wysuwamy prawą nogę do przodu. Prawa ręka idzie za nią. Lewą dłoń opieramy na wewnętrznej stronie kolana. Siła odśrodkowa ułatwi nam zadanie.
Sport dla dziecka i nie tylko
Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Początki mogą okazać się trudne. Trzeba liczyć się z tym, że upadek zdarzy się nam nie raz. Z czasem jednak jazda na rolkach będzie stawała się coraz łatwiejsza, a każdy dzień będzie przynosił więcej przyjemności.
Rozpoczynając naukę jazdy na rolkach warto unikać tłocznych miejsc. Jest to bezpieczniejsze, ale również mniej krępujące. Warto również poszukać sobie kompana, z którym rozpoczniemy naukę. Jazda z partnerem to ogromna frajda oraz świetny sposób na spędzenie wspólnych chwil. Przyda się również pomoc inne osoby. Jazda na rolkach to tez idealny sport dla dziecka.
Zastanawiając się jak nauczyć się jeździć na rolkach warto skonsultować się z wykwalifikowanym trenerem oraz udać się na rolkowisko, gdzie powierzchnia do jazdy jest specjalnie przygotowana. Rady trenera oraz idealny teren na pewno w znacznym stopniu skrócą czas nauki podstawowych kroków.