nicesport.pl

nicesport.pl – sport, rekreacja, turystyka, lifestyle

Zakupy

Kompletujemy strój do biegania w sezonie jesienno-zimowym

Kompletujemy strój do biegania w sezonie jesienno-zimowym

Chłodniejsze dni nie powinny być dla nas wymówką do zaprzestania wszelkich form aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jest to okres, kiedy szczególnie potrzebujemy dobrej odporności i formy. Bieganie w sezonie jesienno-zimowym zapewni nam nie tylko dobrą kondycję, ale również dobre samopoczucie. Jak jednak skompletować strój do treningów w plenerze? Podpowiadamy.

Ubranie na cebulkę

Kompletując strój do biegania w sezonie jesienno-zimowym powinniśmy pamiętać o zasadzie trzech warstw. Pierwsza obejmuje ściśle dopasowaną bieliznę termoaktywną, która styka się z naszą skórą. Jej zadaniem jest odprowadzanie potu na zewnątrz, pozostawienie naszej skóry suchej i transport nadmiaru ciepła. Druga warstwa to zazwyczaj bluza, która ma za zadanie docieplić nasz organizm. Trzecia z kolei to zewnętrzna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, wiatr czy śnieg, czyli kurtka do biegania. Jakie konkretnie elementy garderoby wybierzemy, powinno być uzależnione od warunków atmosferycznych.

Pierwsza warstwa 

Najlepiej zdecydować się na bieliznę termoaktywną. Koszulki takie ściśle przylegają do ciała, dzięki czemu czujemy się w nich dużo lepiej niż w ich bawełnianych, bądź poliestrowych odpowiednikach. Zapewniają nam również lepszy komfort termiczny, odprowadzenie potu i ochronę przed przewianiem. W zależności od zastosowanego materiału i przeznaczenia możemy wybrać koszulki na każdy sezon. Idealne legginsy lub spodnie do biegania w chłodniejsze dni powinny posiadać dodatkowe ocieplenie od środka i charakteryzować się większą gramaturą materiału. Jeżeli decydujemy się na ćwiczenia jesienią, zazwyczaj wystarczą nam przejściowe modele. Natomiast w zimie konieczne będą ocieplane fasony.

Druga i trzecia warstwa stroju do biegania

Druga warstwa powinna zapewnić nam komfort termiczny. Zazwyczaj jest to bluza, która znajduje się między bielizną termoaktywną a kurtką. Bluzy biegowe zazwyczaj mają specjalne otwory w rękawach, które imitują rękawiczki oraz stójkę pod szyją, która pozwala nam ją chronić przed przewianiem. Nie powinniśmy jednak wybierać bluz wykonanych z polaru, który bardzo słabo sprawdza się w roli warstwy pośredniej. Trzecia powłoka chroni nas przed kiepską pogodą. Biegając w sezonie jesienno-zimowym zazwyczaj czujemy zimne podmuchy wiatru, które w połączeniu z niską temperaturą mogą skutecznie zniechęcić nas do treningów. Aby temu zapobiec, najlepiej wybrać specjalne kurtki do biegania, które zapewnią nam ochronę przed wiatrem, zimnem i deszczem. Powinna być ultralekkie, aby w razie potrzeby można było je zmieścić w plecaku.

Udostępnij